Nie wyrzucaj przelanych roślin. W ten sposób je uratujesz
Twoje rośliny doniczkowe wyraźnie marnieją? To może być skutek ich przelania. Jednak nic straconego. Istnieje sposób na ich ratunek. Warto go wypróbować, bo da im nowe życie.
13.11.2022 | aktual.: 14.11.2022 07:45
Posiadanie w domu roślin doniczkowych ma wiele zalet. Przede wszystkim pochłaniają one dwutlenek węgla i zamieniają do w tlen, a także absorbują niektóre szkodliwe dla zdrowia substancje, takie jak amoniak i benzen oraz toksyny zawarte w dymie papierosowym. Są zatem naturalnym oczyszczaczem powietrza, które przy okazji nawilżają. Ponadto po prostu upiększają otoczenie, a patrzenie na nie i ich pielęgnacja mają właściwości relaksujące. Dlatego warto mieć je w swoim domu. O tym chyba nie trzeba nikogo przekonywać.
Jak rozpoznać, że roślina została przelana?
Jednak o rośliny należy szczególnie dbać. Każdy gatunek ma inne preferencje. Niektóre wolą miejsca zacienione, a inne bardziej nasłonecznione. Różnią się także ilością wody, której potrzebują, by zdrowo rosnąć. Dlatego kupując konkretną roślinę, warto zapoznać się ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, by długo cieszyć się jej pięknym wyglądem.
Czasem jednak zdarza zapomnieć o tych poradach i dostarczać zbyt dużo wody. Skutkiem jest przelanie rośliny. To dość popularny błąd popełniany przez miłośników kwiatów. W jaki sposób się objawia? Kwiaty usychają i przestają pojawiać się nowe, liście zmieniają kolor, a na ich powierzchni powstają pęcherzyki. Gdy zauważysz takie znaki, nie ignoruj ich! I zacznij działać, bo roślinę można jeszcze uratować.
Jak uratować przelaną roślinę?
Przelanie może skończyć się na zgniciu systemu korzeniowego i finalnie obumarciu rośliny. Dlatego, gdy zobaczysz niepokojące oznaki, ważne jest szybkie działanie. Przelaną roślinę należy wyciągnąć z ziemi, bardzo dokładnie oczyścić jej korzenie i ewentualnie odciąć zgniłe fragmenty, co jest bardzo ważne, by nie przenosić dalej grzybów oraz bakterii. Następnie trzeba owinąć dolną część rośliny materiałem pochłaniającym wodę i odstawić na parę godzin do wysuszenia. Potem wystarczy wsadzić ją do nowej ziemi i gotowe.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl