Umieść go w tym miejscu, a ci podziękuje. Tak grubosz wybuchnie pąkami

Umieść go w tym miejscu, a ci podziękuje. Tak grubosz wybuchnie pąkami

Dzięki tym poradom grubosz będzie pięknie rósł
Dzięki tym poradom grubosz będzie pięknie rósł
Źródło zdjęć: © Unsplash.com | Kostiantyn Vierkieiev
10.11.2022 13:56

Grubosz jajowaty, znany nam pewnie bardziej jako "drzewko szczęścia" to roślina niezwykle prosta w uprawie. Przestrzeganie banalnych zasad powoduje, że grubosz pięknie rośnie i cieszy nasze oczy soczystymi zielonymi liśćmi. Tak naprawdę wystarczy zdawać sobie sprawę z jedynie dwóch ważnych warunków.

Osoby, które wierzą w przesądy, uważają, że "drzewko szczęścia" przynosi jego właścicielom pomyślność i zapewnia dobrą atmosferę w domu. Oczywiście tylko w przypadku, kiedy jest właściwie pielęgnowany, a jego posiadacz przypadkiem go nie zasuszy. Jak zadbać o grubosza? Na szczęście nie jest to trudne!

Grubosz jajowaty - cieszy oczy i przyciąga same pozytywy

"Drzewko szczęścia" pochodzi z Afryki Południowej. Jest sukulentem, cieszącym się ogromną popularnością ze względu na mięsiste zielone liście, które pięknie ozdabiają każde pomieszczenie.

Zasady feng shui wskazują na to, że umieszczenie grubosza w domu czy mieszkaniu pozytywnie wpływa na wiele sfer naszego życia. Trzeba jednak pamiętać, aby należycie o niego zadbać - inaczej nie będzie spełniać swoich dodatkowych właściwości! Uprawa grubosza nie jest trudna i powinien sobie z nią poradzić każdy, nawet początkujący ogrodnik.

Jak zadbać o grubosza jajowatego? Skup się na dwóch krokach

Zdrowy grubosz potrafi urosnąć nawet do metra wysokości. Proces wzrostu jest jednak bardzo powolny - zazwyczaj co roku zauważymy jedynie kilka centymetrów przyrostu. Młode grubosze zachwycają jędrnymi liśćmi. Starsze okazy mogą nas uraczyć pięknymi, drobnymi, białymi kwiatami, jeżeli już od małej sadzonki właściwie o nie zadbamy.

Światło i cień. Ciepło czy zimno?

Po pierwsze, zwróćmy uwagę na właściwą ekspozycję rośliny. Grubosz najlepiej sobie radzi przy w oknach, które wychodzą na południowy wschód albo zachód. Źle się czuje w miejscu, gdzie jest narażony na w pełni słoneczną aurę. Jeżeli nastał już sezon grzewczy, nie zapomnijmy również, że grubosze kiepsko sobie radzą, jeżeli zrobi im się za ciepło. Parapet, pod którym bezpośrednio znajduje się kaloryfer, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Co ciekawe, jeżeli zauważymy pierwsze pąki u rośliny, warto ją umieścić najpierw na 10-12 godzin w rozproszonym naturalnym świetle, a przez kolejnych 10-14 godzin w całkowitych ciemnościach.

Wilgoć podłoża

Drugim czynnikiem przy pielęgnacji grubosza jest właściwe podlewanie sadzonki. Najlepiej, jeśli roślinę będziemy podlewać raz na dwa tygodnie. Jeżeli martwimy się o zbyt suche podłoże, uspokajamy. Lepiej jest grubosza lekko przesuszyć, niż go przelać.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (23)
Zobacz także