Są już w całym kraju. Nie zdziw się, gdy zobaczysz

Są już w całym kraju. Nie zdziw się, gdy zobaczysz

Gdzie można spotkać niebieskie żaby?
Gdzie można spotkać niebieskie żaby?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | safarek goran
12.04.2024 13:51, aktualizacja: 12.04.2024 14:43

Niebieska żaba może budzić nasz niepokój. W końcu niewiele osób miało okazję ją spotkać. Okazuje się jednak, że w Polsce jest ich znacznie więcej, niż może nam się wydawać. Trzeba jednak widzieć gdzie i kiedy ich szukać.

Wydawać by się mogło, że niebieskie żaby można spotkać wyłącznie w egzotycznych krajach. Nic bardziej mylnego. Płazy te spotkamy również w różnych zakątkach Polski, a czasami nawet w naszych ogrodach. To jednak już ostatni dzwonek, aby jeszcze w tym roku je zobaczyć.

Dlaczego żaby są niebieskie?

Niebieskie żaby, a właściwie żaby moczarowe, najczęściej spotykane są nie tylko na terenach Afryki oraz Azji Północnej, ale również w Europie, w tym także w Polsce. Płazy te szczególnie upodobały sobie podmokłe, wilgotne tereny, takie jak torfowiska i rozlewiska, ale nie pogardzą także ogrodem, w którym znajduje się oczko wodne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Widząc niebieską żabę, wiele osób zastanawia się, czemu ma właśnie taki kolor. Okazuje się, że barwę tę mają wyłącznie samce, a winna temu jest limfa pod ich skórą. Związane to jest przede wszystkim z okresem godowym tych właśnie osobników. W ten sposób zwracają na siebie uwagę samic, które są od nich znacznie większe.

Po okresie godowym zmieniają ubarwienie

Jeśli zależy nam na zobaczeniu płazów w niebieskim kolorze, musimy się nieco pośpieszyć. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że samce żab moczarowych prezentują się w tym kolorze wyłącznie w okresie godowym, który zazwyczaj trwa na przełomie marca oraz kwietnia.

Po tym czasie płazy te stają brązowe, przez co często mylone są z żabami trawnymi. Można jednak odróżnić je od siebie po czarnych plamkach po bokach ciała.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta