Trwa ładowanie...
dy6xolw

Niejadek 5-latek - jak z nim postępować?

Niejadek w wieku 5 lat spore utrapienie dla rodziców. Takie dziecko krzyczy, płacze histeryzuje, chowa się, wymyśla wymówki, a nawet udaje chorobę - wszystko byleby, tylko nie jeść. Zanim zapoznamy się ze sprawdzonymi sposobami na niejadka, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem rodziców niejadka jest skłonienie swojej pociechy do jedzenia warzyw.
Zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem rodziców niejadka jest skłonienie swojej pociechy do jedzenia warzyw. (iStock.com)
dy6xolw

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Niejadek w domu jest dużym utrapieniem dla rodziców, którzy martwią się, że jeśli dziecko nie będzie odpowiednio dużo jeść, to popadnie w anemię, której podłożem są zazwyczaj braki witaminowe.* Przyczyny braku apetytu u dziecka* w wieku 5 lat mogą być zróżnicowane. Bardzo często rodzice, widząc delikatne osłabienie apetytu u swojej pociechy od razu panikują i poszukują najlepszego rozwiązania tego problemu. Tymczasem niekiedy zmniejszenie apetytu u 5-letniego dziecka jest całkowicie normalne i może wynikać np. z bardzo wysokich temperatur powietrza. Inną przyczyną braku apetytu u dziecka może być nadmierna monotonia podawanych mu potraw - jeśli niemal codziennie przygotowujemy fileta z kurczaka na obiad, to trudno się dziwić, że po jakimś czasie dziecko nie chce jeść. Przyczyną dla której musimy zmagać się z niejadkiem może być również zmiana preferencji smakowych dziecka. Nasza pociecha niekoniecznie musi lubić to co my, dlatego warto ją angażować w wybór potrawy.

Podstawowe sposoby na niejadka

1. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia za wszelką cenę - możesz go namawiać i przekonywać, ale nie szantażuj, nie groź i nie przekupuj.
2. Nie karm dziecka. Dziecko w wieku 5 lat powinno jeść samodzielnie.
3. Pytaj dziecko czy jest głodne i na co ma ochotę.
4. Chwal dziecko za postępy, nawet te najmniejsze jak np. kęs mięsa więcej niż poprzednim razem.
5. Zadbaj o regularność spożywanych posiłków: 5-latek powinien mieć już swój tryb dnia.
6. Zamiast soków i gazowanych napojów podawaj dziecku wodę do posiłków.
7. Zadbaj o to, aby dziecko nie podjadało pomiędzy poszczególnymi posiłkami.
8. Nie porównuj dziecka do innych dzieci, ponieważ w ten sposób możesz negatywnie wpłynąć na jego samoocenę.
9. Nie nagradzaj dziecka słodyczami i niezdrowymi przekąskami za zjedzony posiłek.
10. Pytaj dziecka na co ma ochotę.
11. Przygotuj posiłek atrakcyjny pod względem wizualnym.
12. Zaangażuj dziecko w przygotowywanie posiłku.
13. Jeśli masz taką możliwość - załóż ogródek warzywny wspólnie z dzieckiem.
14. Spożywaj posiłek razem z dzieckiem.

Gadżety dla niejadka

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju gadżetów, które uprzyjemnią proces spożywania posiłków niejadkowi, a być może sprawią, że nabierze on także większego apetytu. Jednym z takich akcesoriów jest komplet talerzy z dedykowanym motywem, np. bajkowym. Zestaw naczyń dla dziecka powinien być wykonany z lekkiego materiału, który nie ulegnie stłuczeniu. Dobrym pomysłem jest także zakupienie talerza dla dziecka do samodzielnego udekorowania. Jedzenie z takiego talerza to naprawdę wielka frajda. Ciekawą opcją są także patelnie na których można przygotować placuszki z uśmiechniętymi buźkami, a także foremki do jajek o różnych kształtach.

dy6xolw

Podziel się opinią

Share

dy6xolw

dy6xolw