Niejadek 5‑latek - jak z nim postępować?
Niejadek w wieku 5 lat spore utrapienie dla rodziców. Takie dziecko krzyczy, płacze histeryzuje, chowa się, wymyśla wymówki, a nawet udaje chorobę - wszystko byleby, tylko nie jeść. Zanim zapoznamy się ze sprawdzonymi sposobami na niejadka, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość.
03.09.2018 14:08
Dlaczego dziecko nie chce jeść?
Niejadek w domu jest dużym utrapieniem dla rodziców, którzy martwią się, że jeśli dziecko nie będzie odpowiednio dużo jeść, to popadnie w anemię, której podłożem są zazwyczaj braki witaminowe.* Przyczyny braku apetytu u dziecka* w wieku 5 lat mogą być zróżnicowane. Bardzo często rodzice, widząc delikatne osłabienie apetytu u swojej pociechy od razu panikują i poszukują najlepszego rozwiązania tego problemu. Tymczasem niekiedy zmniejszenie apetytu u 5-letniego dziecka jest całkowicie normalne i może wynikać np. z bardzo wysokich temperatur powietrza. Inną przyczyną braku apetytu u dziecka może być nadmierna monotonia podawanych mu potraw - jeśli niemal codziennie przygotowujemy fileta z kurczaka na obiad, to trudno się dziwić, że po jakimś czasie dziecko nie chce jeść. Przyczyną dla której musimy zmagać się z niejadkiem może być również zmiana preferencji smakowych dziecka. Nasza pociecha niekoniecznie musi lubić to co my, dlatego warto ją angażować w wybór potrawy.
Podstawowe sposoby na niejadka
- Nie zmuszaj dziecka do jedzenia za wszelką cenę - możesz go namawiać i przekonywać, ale nie szantażuj, nie groź i nie przekupuj.
- Nie karm dziecka. Dziecko w wieku 5 lat powinno jeść samodzielnie.
- Pytaj dziecko czy jest głodne i na co ma ochotę.
- Chwal dziecko za postępy, nawet te najmniejsze jak np. kęs mięsa więcej niż poprzednim razem.
- Zadbaj o regularność spożywanych posiłków: 5-latek powinien mieć już swój tryb dnia.
- Zamiast soków i gazowanych napojów podawaj dziecku wodę do posiłków.
- Zadbaj o to, aby dziecko nie podjadało pomiędzy poszczególnymi posiłkami.
- Nie porównuj dziecka do innych dzieci, ponieważ w ten sposób możesz negatywnie wpłynąć na jego samoocenę.
- Nie nagradzaj dziecka słodyczami i niezdrowymi przekąskami za zjedzony posiłek.
- Pytaj dziecka na co ma ochotę.
- Przygotuj posiłek atrakcyjny pod względem wizualnym.
- Zaangażuj dziecko w przygotowywanie posiłku.
- Jeśli masz taką możliwość - załóż ogródek warzywny wspólnie z dzieckiem.
- Spożywaj posiłek razem z dzieckiem.
Gadżety dla niejadka
Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju gadżetów, które uprzyjemnią proces spożywania posiłków niejadkowi, a być może sprawią, że nabierze on także większego apetytu. Jednym z takich akcesoriów jest komplet talerzy z dedykowanym motywem, np. bajkowym. Zestaw naczyń dla dziecka powinien być wykonany z lekkiego materiału, który nie ulegnie stłuczeniu. Dobrym pomysłem jest także zakupienie talerza dla dziecka do samodzielnego udekorowania. Jedzenie z takiego talerza to naprawdę wielka frajda. Ciekawą opcją są także patelnie na których można przygotować placuszki z uśmiechniętymi buźkami, a także foremki do jajek o różnych kształtach.