Niemyty jest groźny dla zdrowia. Polacy nagminnie o nim zapominają
Uważamy się za naród bardzo czysty i porządny, a jednak jest pewna część ciała, którą podczas mycia nagminnie omijamy. Czas to zmienić i od tej pory dokładnie myć całe ciało. Dla zdrowia i higieny.
Podczas kąpieli najłatwiej o nim zapomnieć. A szkoda, bo właśnie tam zbierają się bakterie i martwy naskórek, co może prowadzić do infekcji. Dlaczego zawsze zapominamy akurat o pępku? Trudno powiedzieć, najwidoczniej jakoś nie rzuca się w oczy. To pamiątka, którą nosimy ze sobą od czasu narodzin, ślad po odcięciu pępowiny. Bardzo dba się o jego higienę tuż po narodzinach, a później jakoś schodzi na dalszy plan. Od teraz dbajmy o niego lepiej, aby nie doprowadzić do infekcji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pępek to siedlisko bakterii. Czas się nim zainteresować
Pępek składa się głównie z tkanki łącznej. W tym miejscu ściana jamy brzusznej jest słabsza i podatna na zmiany patologiczne (tzw. miejsce o zmniejszonym oporze). Pępki mogą być wypukłe lub wklęsłe, ale niezależnie od wyglądu są siedliskiem bakterii. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanowym Północnej Karoliny znajduje się tam aż 2368 gatunków bakterii.
W pępku regularnie gromadzi się pot, brud, martwy naskórek oraz np. resztki kosmetyków. Jako miejsce ciemne i wilgotne stanowi idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Sami temu sprzyjamy, jeśli nie dbamy o właściwą higienę.
Kamień pępkowy jest groźny dla zdrowia
Nie czyszcząc właściwie pępka, możemy doprowadzić do powstania tzw. kamienia pępkowego. Jest to złóg martwych komórek, brudu i innych substancji i resztek, które dostały się do środka pępka i nigdy nie zostały usunięte. Kamień pępkowy ma ciemną barwę i nieprzyjemny zapach, a czasem może ulec zakażeniu. Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do jego powstania, zachowując na co dzień właściwą higienę i dokładnie myć ciało, nie pomijając żadnego miejsca. Dokładne czyszczenie pępka zazwyczaj wystarcza, aby nie utworzył się w nim kamień pępkowy ani nie doszło do żadnej innej infekcji.
Jak dobrze dbać o pępek? Sprawa jest prosta
Do wyczyszczenia pępka w zupełności wystarczą środki, których używamy do mycia całego ciała: antybakteryjne mydło lub żel pod prysznic. Kosmetyki powinny być naturalne i pozbawione dodatku alkoholu. Pępek wystarczy delikatnie namydlić i spłukać. Jeśli zdążyło nagromadzić się w nim więcej brudu, możemy go wyczyścić za pomocą wacika lub patyczka higienicznego. Ważne, aby robić to ostrożnie i z wyczuciem, bo pępek to bardzo wrażliwe miejsce.
Pępek możemy też przemyć dostępnym w aptece olejkiem z drzewa herbacianego (wystarczy kropla na wacik kosmetyczny). Po umyciu pępek trzeba dobrze osuszyć, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów oraz sprawia, że jakiekolwiek zanieczyszczenia mocniej przyklejają się do jego wnętrza.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!