Niezbędnik początkującego biegacza
Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków truchta po miejskich chodnikach, parkowych alejkach, leśnych ścieżkach, a czasami nawet stromych górskich szlakach. Wielu zamierza dopiero rozpocząć przygodę z bieganiem. Podpowiadamy, w co się zaopatrzyć, by ten sport uprawiało się miło, zdrowo i bezboleśnie.
Bez wątpienia bieganie to jedna z najzdrowszych form aktywności fizycznej. Długo można wyliczać jego zalety: poprawia kondycję, uaktywnia pracę całego organizmu, usprawnia funkcjonowanie serca, płuc, mięśni kończyn dolnych i obręczy biodrowej, obniża poziom złego cholesterolu, a także zapobiega rozwojowi osteoporozy. Jakby tego było mało, regularne przebieżki pozytywnie wpływają na samopoczucie i pozwalają uwolnić się od stresów czy stanów lękowych.
Partnerem artykułu jest Salvequick
Stopa do analizy
Ten sport przyniesie nam wiele korzyści, ale pod warunkiem, że do treningów podejdziemy rozsądnie i odpowiedzialnie. Przede wszystkim musimy zadbać o dobre buty. Oczywiście nawet w zwykłych trampkach czy tenisówkach damy radę przebiec całkiem długi dystans, ale konsekwencją tego będą: szybsze zmęczenie, otarcia, uszkodzenia paznokci, bóle nóg i stawów (a czasami nawet kręgosłupa) czy kontuzje, zwłaszcza ścięgna Achillesa – jego nadwyrężenie lub uszkodzenie może skutkować koniecznością unieruchomienia nogi nawet na kilka tygodni.
Obuwie to podstawa
Jakie buty wybrać? Wiele osób sugeruje się marką, wyglądem czy kolorem, zapominając o tym, że najważniejsza jest ich funkcjonalność. W dobrych sklepach sportowych możemy wykonać wideoanalizę, która pomoże określić typ stopy i wskaże, jak pracuje ona podczas biegu. Dzięki temu dowiemy się, jaki model obuwia wybrać, by trening był bardziej efektywny, a my lepiej zabezpieczeni przed ewentualnymi urazami.
Jednak nawet najbardziej profesjonalne buty nie zawsze uchronią przed zmorą wielu biegaczy, czyli odciskami i otarciami stopy. Dlatego warto mieć zawsze przy sobie plastry, np. z dodatkiem kojącego aloesu, które pomogą przy otarciach, i te wodoodporne, doskonale zabezpieczające ranę. Tego typu plastry ma w swojej ofercie np. marka Salvequick. Pamiętajmy, by nasza apteczka była zawsze dobrze zaopatrzona.
Oddychająca odzież
W co jeszcze powinien zaopatrzyć się początkujący biegacz? Oprócz butów istotne są również inne elementy garderoby. Strój powinien być w miarę luźny, ale przede wszystkim wykonany z materiału gwarantującego optymalną regulację wilgoci i swobodne oddychanie skóry. Wielu zwolenników mają spodnie, bluzy czy koszulki termoaktywne, pozwalające na utrzymywanie stałej, naturalnej temperatury ciała. W trakcie wysiłku fizycznego chronią przed wychłodzeniem organizmu, izolując od warunków atmosferycznych przy jednoczesnym wysokim poziomie wentylacji zapewniającej odprowadzenie potu na zewnątrz.
Innym ciekawym wynalazkiem są skarpety kompresyjne, które podczas biegu stopniowo uciskają żyły, co przyspiesza metabolizm i poprawia krążenie w mięśniach łydki, a w efekcie powoduje szybszą regenerację po wysiłku i zwiększenie wydolności w trakcie jego trwania.
Uzupełniajmy płyny!
Biegające kobiety powinny zaopatrzyć się w specjalny biustonosz sportowy, który o 80 proc. redukuje ruchy piersi podczas treningu (zwykły stanik tylko o 30 proc.), co chroni przed utratą jędrności, otarciami, a nawet bólami pleców.
Warto też pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych, chroniących oczy przed szkodliwym promieniowaniem i owadami, a także czapce, która w lecie zabezpieczy przed przegrzaniem, a w zimie zatrzyma ciepło i ochroni głowę przed zimnem.
Podczas biegu nie możemy zapominać o uzupełnianiu płynów, ponieważ w przeciwnym razie narażamy się na odwodnienie. W sklepach sportowych znajdziemy duży wybór tzw. camelbacków, czyli pojemników na napój, które zakładamy na plecy i dzięki temu nie musimy biegać z butelką w ręce.