UrodaNiskie poczucie własnej wartości podnosi ryzyko raka skóry

Niskie poczucie własnej wartości podnosi ryzyko raka skóry

Według badań przeprowadzonych wśród 1535 kobiet i mężczyzn, osoby niezadowolone ze swojego wyglądu są bardziej narażone na raka skóry. Skąd to powiązanie?

Niskie poczucie własnej wartości podnosi ryzyko raka skóry
Źródło zdjęć: © 123RF

25.08.2015 11:24

Niska samoocena szkodzi nie tylko karierze, ale i zdrowiu. Jak podaje za czasopismem Health Psychology redakcja Allure, istnieje duża zależność między poczuciem własnej wartości a ryzykiem zachorowania na raka skóry.

Według badań przeprowadzonych wśród 1535 kobiet i mężczyzn, osoby niezadowolone ze swojego wyglądu są bardziej narażone na raka skóry. Skąd to powiązanie? Odpowiedź wydaje się prosta. Wśród badanych o niskiej samoocenie pokutuje przekonanie, że opalenizna poprawia ich wygląd. Ankieta wykazała bowiem, że respondenci, którzy oceniają siebie najsurowiej, spędzają na słońcu najwięcej czasu. Kąpiele słoneczne traktują więc jako sposób na dodanie sobie atrakcyjności – opalenizna dodaje im pewności siebie.

Badanych zapytano m.in. o historię oparzeń słonecznych, stosowanie ochrony przeciwsłonecznej oraz ilość czasu przeznaczonego na opalanie. Jednocześnie mieli ocenić swoją atrakcyjność. Ankieta potwierdziła, że wśród osób o zaniżonym poczuciu własnej wartości daje się zauważyć niski szacunek dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa. Już wcześniejsze badania wykazywały, że ludzie niezadowoleni ze swojego wyglądu są bardziej podatni na ryzykowne zachowania typu palenie papierosów, seks bez zabezpieczenia i siedzący tryb życia.

Choć niektórym oparzenia słoneczne wydają się w porównaniu do palenia papierosów błahostką, warto pamiętać, że nawet jedno poparzenie może skończyć się nowotworem skóry. Jeśli systemy naprawcze naszego organizmu nie zadziałają, w skórze pozostają uszkodzone fragmenty DNA. Z czasem, jeśli takich uszkodzeń nazbiera się więcej, istnieje duże ryzyko, że zainicjują one proces nowotworowy.

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)