Oczyszczą ogród z pędraków za darmo. Nie wydasz ani grosza
Wiosna oznacza m.in. ożywienie przyrody – również w aspektach, które niekoniecznie przypadną nam do gustu. Już teraz w ogrodach pojawiają się pędraki, czyli larwy chrząszczy, które stanowią zagrożenie dla uprawianej roślinności. Radzimy, jak pozbyć się ich sprawnie, szybko i bezpiecznymi sposobami.
25.03.2024 | aktual.: 25.03.2024 13:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pędraki to uciążliwe szkodniki, które właśnie o tej porze roku zaczynają pojawiać się w ogrodach. W walce z nimi kluczowy jest czas, ponieważ są w stanie zrujnować uprawy warzyw oraz zadbane i wypielęgnowane przydomowe trawniki. Na szczęście obecność szkodników bardzo łatwo zauważyć. Jeśli murawa żółknie albo pojawiają się na nich suche ubytki, a rośliny nie chcą rosnąć, to znak, że zostały zaatakowane przez pędraki. Owadów trzeba się jak najszybciej pozbyć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak pozbyć się pędraków?
O zapobieganiu przyszłej działalności szkodników warto pomyśleć jeszcze przed posadzeniem warzyw. Ziemię na grządkach trzeba dokładnie przekopać, aby nie tylko spulchnić glebę oraz poprawić jej strukturę, ale również sprawdzić, czy przypadkiem pędraki już się w niej nie zaległy.
Owady charakteryzuje wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Bez problemu mogą przetrwać zimę, hibernujące w glebie, aby na wiosnę zaatakować młode rośliny. Staranne przekopanie działki daje możliwość kontroli i szybkiej reakcji w razie problemów.
Jak zwalczyć pędraki? Domowe sposoby najlepsze
Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się szkodzących uprawom larw, sięgnijmy po domowy oprysk na pędraki, który nie zawiera ostrych chemikaliów, więc jest bezpieczny dla roślin i domowych zwierząt. Do jego przygotowania wystarczy kilogram świeżych lub suszonych liści wrotyczu (w zależności od dostępności).
Jak przygotować oprysk? Liście tniemy na kawałki i zalewamy 10 litrami wody. Odstawiamy na 2 tygodnie, przy czym codziennie mieszamy. Po tym czasie mikstura stanie się klarowna i gotowa do użycia. Dla wygody przelewamy ją porcjami do butelki ze spryskiwaczem i pryskamy w miejscach, gdzie żerują pędraki. Domowy oprysk z wrotyczu skutecznie odstrasza również mszyce.
Zobacz także
Naturalni wrogowie. Uwolnią ogród od pędraków
Oprysk to nie jedyne rozwiązanie. Zawsze warto postawić na naturalne sposoby i po prostu zaprosić do ogrodu zwierzęta, które są naturalnymi wrogami tych owadów. W przypadku pędraków będą to przede wszystkim ptaki. Możemy je zachęcić do odwiedzin w ogrodzie, zapewniając im schronienie i dostęp do pożywienia (np. budując karmniki czy budki lęgowe).
Ptaki szybko i skutecznie ograniczą populację uciążliwych owadów. Pędrakami żywią się również krety, chociaż ich akurat nie warto zapraszać do ogrodu – przyniosą więcej szkody niż pożytku. Jeżeli chodzi o rośliny, które pomagają odstraszyć szkodniki, to warto w pobliżu grządek posadzić cebulę, gorczycę oraz grykę.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!