FitnessNowa pomoc w walce z otyłością

Nowa pomoc w walce z otyłością

Nowa pomoc w walce z otyłością
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
11.02.2013 21:31, aktualizacja: 12.02.2013 10:08

Żywiące się bakteriami i mierzące zaledwie około 1 mm nicienie Caenorhabditis elegans mogą pomóc poznać czynniki sprzyjające otyłości - czytamy w piśmie "eLIFE".

Żywiące się bakteriami i mierzące zaledwie około 1 mm pasożyty, nicienie Caenorhabditis elegans, mogą pomóc poznać czynniki sprzyjające otyłości - czytamy w piśmie "eLIFE". Naukowcy z Virginia Commonwealth University (USA) zaobserwowali, że organizmy te zapamiętują rodzaj spożytego pokarmu (w tym przypadku mikroorganizmów) i częściej konsumują to, co jest im znane. Tak samo zachowują się ludzie.

Ukierunkowanie na znane rodzaje pokarmu jest związane z działaniem neuronów serotoninergicznych (wydzielających serotoninę) w układzie nerwowym nicieni. Ich aktywność jest hamowana selektywnie przez bodźce w postaci smaku lub zapachu nieznanego dotychczas pokarmu - mówi dr Bo-Mi Song.

Nicienie Caenorhabditis elegans są często wykorzystywane w badaniach ze względu na prostą budowę. Były one pierwszymi organizmami wielokomórkowymi, których genom został w pełni zsekwencjonowany.

Zdaniem dr Song kontynuacja badań może pomóc określić ilość i rodzaj produktów, które powinniśmy spożywać, by uchronić się przed zbędnymi kilogramami, a w perspektywie długoterminowej zredukować problem otyłości i zaburzeń żywienia.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także