Nowa pomoc w walce z otyłością
Żywiące się bakteriami i mierzące zaledwie około 1 mm nicienie Caenorhabditis elegans mogą pomóc poznać czynniki sprzyjające otyłości - czytamy w piśmie "eLIFE".
11.02.2013 | aktual.: 12.02.2013 10:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Żywiące się bakteriami i mierzące zaledwie około 1 mm pasożyty, nicienie Caenorhabditis elegans, mogą pomóc poznać czynniki sprzyjające otyłości - czytamy w piśmie "eLIFE". Naukowcy z Virginia Commonwealth University (USA) zaobserwowali, że organizmy te zapamiętują rodzaj spożytego pokarmu (w tym przypadku mikroorganizmów) i częściej konsumują to, co jest im znane. Tak samo zachowują się ludzie.
Ukierunkowanie na znane rodzaje pokarmu jest związane z działaniem neuronów serotoninergicznych (wydzielających serotoninę) w układzie nerwowym nicieni. Ich aktywność jest hamowana selektywnie przez bodźce w postaci smaku lub zapachu nieznanego dotychczas pokarmu - mówi dr Bo-Mi Song.
Nicienie Caenorhabditis elegans są często wykorzystywane w badaniach ze względu na prostą budowę. Były one pierwszymi organizmami wielokomórkowymi, których genom został w pełni zsekwencjonowany.
Zdaniem dr Song kontynuacja badań może pomóc określić ilość i rodzaj produktów, które powinniśmy spożywać, by uchronić się przed zbędnymi kilogramami, a w perspektywie długoterminowej zredukować problem otyłości i zaburzeń żywienia.
(PAP/ma)