Blisko ludziNowa praca księcia Harry'ego. Zostanie redaktorem BBC

Nowa praca księcia Harry'ego. Zostanie redaktorem BBC

Najgorszą rzeczą w mojej pracy są przemówienia - przyznał kiedyś książę Harry. Zdaje się, że te słowa przestają mieć już jakiekolwiek znaczenie. Podczas drugich Igrzysk Invictus Games książę wygłosił swoją mowę z pamięci, a teraz brytyjskie media trąbią, że podejmie się kolejnej roli, w której nie bez znaczenia będzie umiejętność mówienia. Tym razem Książę Harry zajmie fotel redaktora flagowego programu publicystycznego rozgłośni BBC. Czy to znak, że książę planuje opuścić dwór i zostać dziennikarzem?

Nowa praca księcia Harry'ego. Zostanie redaktorem BBC
Źródło zdjęć: © Forum
Marta Dragan

10.10.2017 | aktual.: 10.10.2017 11:00

Wnuk brytyjskiej królowej gościnnie wcieli się w rolę redaktora serwisu newsowego w BBC Radio 4 – poinformowała Sarah Sands, redaktorka BBC News. Książę Harry będzie odpowiadał za materiały emitowane w serwisie "Today" podczas jednego dnia tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. Będzie decydował o zawartości połowy trwającego 3 godziny programu.

"Jak zawsze dbamy o to, żeby zachęcić słuchaczy Radio 4 i programu "Today", więc uważam, że audycja z księciem Harry'm może być bardzo interesująca" – potwierdza stacja BBC. Gościnne wystąpienie księcia Harry'ego odbędzie się w ramach tradycji, jaką BBC utrzymuje od 13 lat, polegającej na zapraszaniu znanych osobistości do współtworzenia audycji. Książę będzie drugim członkiem rodziny królewskiej, który zgodził się na taką współpracę z BBC. W 2004 roku podobnego zadania podjęła się księżna Sarah Ferguson, żona księcia Karola.

Książę otrzyma także odpowiednie wsparcie dziennikarzy, ponieważ produkowane przez niego materiały będą musiały spełniać rygorystyczne standardy BBC.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że gościnne wystąpienie księcia Harry'ego w mediach to kolejny znak na to, że w brytyjskiej rodzinie królewskiej zachodzą gruntowne zmiany na tej płaszczyźnie. Obecni członkowie rodziny królewskiej nie mają problemów z publicznymi wystąpieniami, z jakimi musieli mierzyć się ich przodkowie. Przykładem jest choćby książę Jerzy VI ojciec królowej Elżbiety II i pradziadek Harry'ego i Williama. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu przez niego monarszych obowiązków było zaburzenie mowy określane powszechnie jąkaniem. Z tego względu książę bał się radia jak ognia. Do wystąpień publicznych musiał przygotowywać go australijski terapeuta mowy Lionel Logue.

Przypomnijmy, że nie tak dawno, bo w kwietniu tego roku również Kate i William udzielili wywiadu w radiu BBC. Podczas audycji na żywo opowiadali o swoim życiu prywatnym i tym, co dzieje się za drzwiami Pałacu Kensington. Zarówno William jak i Harry stosunkowo często podejmują rozmowy w dziennikarzami lokalnej prasy, niejednokrotnie szczerze opowiadając o codziennych problemach czy nieznanych faktach z ich życia. Brak sztucznego dystansu przysparza im sympatii ze strony obywateli.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)