Nowoczesne dekoracje do domu

Nowoczesne dekoracje do domu

Nowoczesne dekoracje do domu
Źródło zdjęć: © iStock.com
27.09.2018 10:14, aktualizacja: 27.09.2018 15:30

Różnorodność nowoczesnych dekoracji do domu sprawia, że da się dzięki nim stworzyć wnętrza w kilku popularnych stylach, między którymi zachodzą zasadnicze różnice. Białe lampiony i miękkie tekstylia są charakterystyczne dla skandynawskiego wystroju wnętrz. Żarówki nieosłonięte kloszami, drabiniaste półki i stoliki na żeliwnych kółkach to gadżety popularne w aranżacjach loftowych. Natomiast po ozdobnych parawanach oraz poszewkach w łączkę można rozpoznać stylistykę shabby chic.

Białe dekoracje do domu – w stylu skandynawskim

Wśród nowoczesnych dekoracji do domu pierwsze skrzypce grają białe dodatki, które upodobali sobie zwłaszcza miłośnicy skandynawskiego minimalizmu. Na parapetach pojawiają się jasne osłonki doniczkowe, pod sufitami i na szafkach nocnych lampiony dające delikatne efekty świetlne, zaś na podłogach i sofach lądują grube pledy i sztuczne skóry z długim miękkim włosiem.

Biel sprawdza się idealnie zarówno w monochromatycznych zestawieniach (z błękitami, pastelowymi różami, beżami), jak i w kontrastowych połączeniach. Malowane na biało dekoracje z drewna wyraźnie odcinają się na tle szafirowych, grafitowych czy ciemnożółtych ścian. Popularne są takie gadżety, jak duże lustra w prostych surowych ramach, białe rattanowe kosze i siedziska, pufy z dzianiny, podwieszane półki na książki w kształcie domków, regały o drabiniastej konstrukcji, stoliki kawowe na przestrzennych geometrycznych nóżkach, a także pasiaste firany i zasłony.

Wnętrza w stylu skandynawskim dzięki wszechobecnej bieli wydają się czyste, funkcjonalne i przestronne. Nowoczesne dekoracje do domu urządzonego w zgodzie z minimalistyczną estetyką mieszkańców zimnej północy są jedynie dopełnieniem wnętrza, któremu ton nadają lekkie meble z jasnego drewna lub plastiku osadzonego na metalowym szkielecie.

Industrialne dekoracje do domu – moda na soft loft

Metal we wszelkich możliwych formach pojawia się w mieszkaniach aranżowanych na loftowe, czyli przypominających wnętrze starej fabryki. Nowoczesne dekoracje do domu, w którym czuć industrialną atmosferę, nie są jednak toporne ani nie zajmują dużo miejsca. Należą do nich przede wszystkim proste stoliki o nietypowych nóżkach, np. zastąpionych żeliwnymi kółkami lub rurami instalacyjnymi, jak również masywne zegary ścienne z widocznymi trybami oraz zębatkami.

W domach typu soft loft liczą się otwarte przestrzenie, których iluzję można uzyskać dzięki dużej ilości przeszklonych powierzchni. Nierzadko stosowane są luksfery – nie tylko w roli ścianek działowych, ale również stelaży na barek czy blat kuchenny. Szkło w nowoczesnych dekoracjach do domu utrzymanego w stylu loftowym nierzadko zastępowane jest przezroczystym plastikiem – znacznie tańszym i wygodniejszym w eksploatacji.

Kolory dominujące we wnętrzach o industrialnym charakterze to czerń, brąz, mokka, khaki, ciemna zieleń, szarość i wszelkie barwy ziemi. Zadaniem dodatków jest przełamanie loftowej monotonii. Pojawiają się więc dekoracje białe, czerwone, żółte i ciemnozielone elementy wystroju takie jak koce, poszewki na poduszki, klosze lamp, jak również neonowe oświetlenie do zawieszenia na ścianie.

Dekoracje do domu rustykalnego – subtelny shabby chic

W stylu rustykalnym, tak jak w industrialnym, przeważają elementy dekoracyjne, które sprawiają wrażenie, że tchnięto w nie nowe życie. Nie są to już jednak solidne konstrukcje z metalu, lecz finezyjne dodatki z postarzanego drewna w otoczeniu tkanin pokrytych kwiatowymi wzorami. Nowoczesne dekoracje do domu, gdzie dominują pudrowy róż i delikatny błękit, to przede wszystkim bogato zdobione szkatułki, ręcznie malowane talerze z ceramiki i porcelany, jak również okazałe flakony, które pasują do haftowanych obrusów.

Wśród designerskich dodatków do domu typu shabby chic znajdują się skórzane walizki, które pełnią rolę schowków lub siedzisk, wiklinowe kosze z powodzeniem zastępujące szafki nocne i półki pod stolikami kawowymi, dekoracyjne parawany zdobione ażurowymi motywami roślinnymi, jak również fikuśne imbryki do herbaty, nierzadko pełniące dość nietypowe funkcje, np. doniczek na zioła.

Shabby chic trafia w gust tych, którzy mają zamiłowanie do gromadzenia estetycznych przedmiotów o czysto ozdobnym charakterze. Cechą konstytutywną tej stylistyki jest wręcz mozaikowa obfitość, bo każda aranżacja składa się z całego mnóstwa drobnych elementów porozstawianych na półkach i porozwieszanych na ścianach ciasno jeden obok drugiego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także