Nowy hit ogródków. Posadź do końca kwietnia

Żywotnik zachodni występuje w wielu odmianach. W tym roku wyjątkową popularnością cieszy się odmiana golden globe, zwana też tują kulistą. Coraz częściej zdobi tarasy Polaków. Jeśli chcesz, żeby krzew jak najdłuższej cieszył oko, musisz zasadzić go do końca kwietnia.

Tuja golden globe w tym roku cieszy się wyjątkową popularnością
Tuja golden globe w tym roku cieszy się wyjątkową popularnością
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Tuje to popularne rośliny, które często zdobią ogrody i działki. Zapewniają one cień i co równie ważne, prywatność, tworząc szczelny żywopłot. W tym roku wyjątkową popularnością cieszy się odmiana golden globe, która jest zaprzeczeniem klasycznej tui. Jej wysokość nie przekracza jednego metra, a rozmiar ten osiąga nie wcześniej niż po 10 latach od zasadzenia. Jeśli jesteś w gronie osób, które zdecydowały się na zasadzenie tui kulistej, nie zostało ci zbyt wiele czasu.

Sadzenie tui kulistej. Koniecznie trzymaj się tego terminu

Żywotnik golden globe nazywany jest także tują kulistą. W ogrodzie może stanowić ona ozdobę bądź też wyznaczać teren, np. oczka wodnego. W przeciwieństwie do klasycznej tui nie rośnie ona wysoko, przez co nie zapewni ona ani prywatności, ani cienia. Z tego względu, wiele osób postanawia zasadzić ją na swoim balkonie czy tarasie. Można dostać ją w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych, a jej cena waha się od 10 do 40 zł za krzew. Kiedy i jak sadzić tuję kulistą?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po pierwsze, przygotuj ziemię. Tuja golden globe najlepiej rozwija się w lekkiej, przepuszczalnej, ale i wilgotniej glebie. Po drugie, przygotuj stanowisko. Ta odmiana doceni zarówno pół-cieniste, jak i słoneczne stanowisko. Jeżeli chcesz zasadzić kilka tui, pomiędzy sadzonkami wystarczy zachować metrowy odstęp. W okresie wiosenno-letnim warto nawozić ją odżywką do iglaków, która dostępna jest w większości sklepów ogrodniczych. W okresie suszy konieczne jest jej regularne podlewanie.

Tuję kulistą najlepiej sadzić w drugiej połowie kwietnia, kiedy deszcz pada wyjątkowo często. Dzięki temu później unikniesz częstego i obfitego podlewania, którego ta roślina tak potrzebuje.

Tuję kulistą nazywa się kulistą nie bez powodu. Należy ona do roślin karłowatych, przez co samodzielnie przybiera kształt kuli. Formowanie czy przycinanie tego krzewu nie jest konieczne, co jeszcze bardziej ułatwia jej uprawę.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)