Oczyszczanie powietrza - rośliny doniczkowe, które warto mieć

Głównym kryterium wyboru roślin doniczkowych jest ich prezencja. Jest to istotne, ponieważ w naszych domach pełnią one przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Tymczasem niektóre rośliny doniczkowe wykazują właściwości oczyszczające i nawadniające. Które?

Oczyszczanie powietrza - rośliny doniczkowe, które warto mieć
Źródło zdjęć: © Fotolia

18.03.2019 11:19

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to roślina o dużych i spłaszczonych liściach. Oczyszcza ona powietrze z lotnych związków chemicznych, głównie acetonu i benzenu, które zawarte są w: farbach, lakierach, tłuszczach silnikowych, zmywaczach do paznokci, rozpuszczalnikach, barwnikach i detergentach.

Przy tym skrzydłokwiat nie jest polecany właścicielom zwierząt, ponieważ jest on toksyczny i może się okazać zabójczy dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Aloes

Na liście roślin oczyszczających powietrze nie może zabraknąć aloesu, który jest efektowną ozdobą o licznych właściwościach leczniczych. Aloes polecany jest w szczególności osobom mieszkających na osiedlach zamkniętych w nieckach, otoczonych przez duże budynki. Wynika to z tego, że aloes świetnie radzi sobie z oczyszczaniem powietrza ze związków chemicznych zawartych w smogu.

Rapis wyniosły

Rapis wyniosły to kolejna roślina doniczkowa oczyszczająca powietrze ze szkodliwych związków chemicznych, w tym w głównej mierze z amoniaku, który znajduje się w: detergentach, barwnikach i wielu syntetycznych tekstyliach. Rapis charakteryzuje się małymi i wachlarzowymi liśćmi, co sprawia, że doskonale odnajdzie się on w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim.

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity jest często spotykaną rośliną doniczkową. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że doskonale oczyszcza on powietrze z formaldehydu — substancji chemicznej znajdującej się m.in. w spalinach samochodowych. Oprócz tego bluszcz pospolity dobrze radzi sobie z pochłanianiem benzenu, tlenku węgla, trichloroetenu i cząsteczek odchodów, co sprawia, że doskonale sprawdzi się on w łazience.

Obraz
© iStock.com

Begonia

Begonia to kwitnąca roślina doniczkowa, która jest popularną ozdobą mieszkań urządzonych w tradycyjnym stylu. Oprócz funkcji dekoracyjnych, pełni także funkcję oczyszczającą powietrze ze wspomnianego już benzenu i toluenu, który znajduje się w farbach, woskach, detergentach i rozpuszczalnikach.

Epipremnum złociste

Epipremnum złociste to kolejna roślina oczyszczająca, która dobrze radzi sobie z formaldehydem, benzenem i tlenkiem węgla. Charakteryzuje się ona okrągłymi i lekko spłaszczonymi liśćm. Epipremnum jest stosunkowo łatwe w uprawie i mało wymagające, dlatego też sprawdzi się w przypadku osób początkujących.

Paproć

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że paprotka, która jest niezwykle popularną rośliną w naszych domach, wykazuje właściwości oczyszczające. Świetnie radzi sobie z formaldehydem — związkiem chemicznym zawartym w wielu środkach bakteriobójczych (m.in. do czyszczenia toalet i dezynfekcji naczyń).

Obraz
© iStock.com
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)