Aceton. Bezpieczny czy szkodliwy?
Aceton nie jest substancją bardzo niebezpieczną dla ludzkiego zdrowia. U osób z ciężką postacią cukrzycy można wyczuć zapach acetonu w oddechu chorych. Jakie właściwości ma wybuchowy aceton techniczny, a czym charakteryzuje się aceton kosmetyczny?
06.06.2018 | aktual.: 15.10.2018 14:32
Aceton - właściwości
Aceton to bezbarwny, łatwopalny rozpuszczalnik o silnym, charakterystycznym zapachu. Znaną wszystkim kobietom wersję acetonu, używaną na co dzień, nazywamy acetonem kosmetycznym. Zmywacze z acetonem nie są tak szkodliwe, jak zmywacze z octanem etylu czy butylu, które często widzimy na drogeryjnych półkach. Oczyszcza się go i dodaje różne substancje o właściwościach pielęgnacyjnych oraz witaminy i otrzymuje zmywacz, wzbogacony o przyjemniejsze dla nosa aromaty. C3H6O to czysty aceton. W wersji technicznej aceton jest niestety zanieczyszczony, drażniący nos zapachem, a dodatkowe substancje zawarte w rozpuszczalniku to przykładowo szkodliwy alkohol metylowy. Niebezpieczne są już same jego opary, a spożycie tego rodzaju alkoholu skutkuje nieodwracalną utratą wzroku, a nawet zgonem, o czym wielokrotnie słyszeliśmy w mediach w związku z doniesieniami o zatruciu alkoholem metylowym niewiadomego pochodzenia.
Aceton - zastosowanie
Aceton jest powszechnie stosowany w kosmetyce – aceton kosmetyczny wzbogaca skład zmywaczy do paznokci, bo szybko usuwa lakier, tipsy, hybrydę oraz brokat czy ozdobne dżety. Aceton techniczny z kolei to rozpuszczalnik przemysłowy, doskonale znany ekipom remontowym i budowlańcom. Świetnie rozpuszcza bowiem tłuszcze, miękkie tworzywa sztuczne, oleje czy lakiery. Aceton nadaje się także do usuwania farb, wosków, odtłuszczania powierzchni, czyszczenia narzędzi ogrodniczych. Stosowany bywa nawet w procesie produkcyjnym podczas wytwarzania materiałów wybuchowych. Aceton do paznokci jest więc nie jedynym znanym zastosowaniem tego skutecznego rozpuszczalnika.
*WP radarOkazji to nowe narzędzie, które pozwoli Ci wyszukać najlepsze oferty nie tylko w kategorii zmywaczy do paznokci, ale także produktów do domu, elektroniki, książek i filmów czy odzieży. *
Czy aceton szkodzi?
Jeśli wciąż używamy zmywaczy do paznokci z acetonem, zawsze chowajmy je przed dziećmi. Aceton kosmetyczny nie należy do substancji toksycznych, ale jego spożycie skutkuje wymiotami i podrażnieniem wrażliwego układu pokarmowego. O dziwo ludzka wątroba radzi sobie z metabolizowaniem acetonu, a nasze ciało wytwarza jego niewielkie ilości – są w moczu oraz we krwi. Używajmy ten substancji krótko, zawsze po użyciu myjmy ręce i od razu zakręcajmy opakowanie, aby mieć z acetonem możliwie jak najmniej kontaktu. Wąchanie oparów ma bowiem nieprzyjemne efekty: oprócz odczuwanego bólu głowy możemy być dodatkowo także nadmiernie zmęczeni czy rozdrażnieni oraz doświadczyć pewnego stopnia podrażnienia błon śluzowych (nos, usta, oczy).
Acetonu kosmetycznego nie stosuje się podrażnioną skórę, a częste usuwanie lakieru do paznokci zmywaczem z acetonem skutkuje podrażnieniami i zaczerwienieniem skórek przy paznokciach, wyglądających jak poparzone oraz miejscowymi infekcjami. W historii wystąpiły jednak ekstremalnie skrajne przypadki zatrucia acetonem z takimi objawami, jak niewyraźna mowa, zapadnięcie w letarg czy śpiączkę, a nawet śmierć. Chodzi tutaj jednak o aceton techniczny.