Trwa ładowanie...
dzke5la

Aceton. Bezpieczny czy szkodliwy?

Aceton nie jest substancją bardzo niebezpieczną dla ludzkiego zdrowia. U osób z ciężką postacią cukrzycy można wyczuć zapach acetonu w oddechu chorych. Jakie właściwości ma wybuchowy aceton techniczny, a czym charakteryzuje się aceton kosmetyczny?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aceton nie jest substancją toksyczną, ale może mieć na organizm szkodliwy wpływ
Aceton nie jest substancją toksyczną, ale może mieć na organizm szkodliwy wpływ (Shutterstock.com)
dzke5la

Aceton - właściwości

Aceton to bezbarwny, łatwopalny rozpuszczalnik o silnym, charakterystycznym zapachu. Znaną wszystkim kobietom wersję acetonu, używaną na co dzień, nazywamy acetonem kosmetycznym. Zmywacze z acetonem nie są tak szkodliwe, jak zmywacze z octanem etylu czy butylu, które często widzimy na drogeryjnych półkach. Oczyszcza się go i dodaje różne substancje o właściwościach pielęgnacyjnych oraz witaminy i otrzymuje zmywacz, wzbogacony o przyjemniejsze dla nosa aromaty. C3H6O to czysty aceton. W wersji technicznej aceton jest niestety zanieczyszczony, drażniący nos zapachem, a dodatkowe substancje zawarte w rozpuszczalniku to przykładowo szkodliwy alkohol metylowy. Niebezpieczne są już same jego opary, a spożycie tego rodzaju alkoholu skutkuje nieodwracalną utratą wzroku, a nawet zgonem, o czym wielokrotnie słyszeliśmy w mediach w związku z doniesieniami o zatruciu alkoholem metylowym niewiadomego pochodzenia.

Aceton - zastosowanie

Aceton jest powszechnie stosowany w kosmetyce – aceton kosmetyczny wzbogaca skład zmywaczy do paznokci, bo szybko usuwa lakier, tipsy, hybrydę oraz brokat czy ozdobne dżety. Aceton techniczny z kolei to rozpuszczalnik przemysłowy, doskonale znany ekipom remontowym i budowlańcom. Świetnie rozpuszcza bowiem tłuszcze, miękkie tworzywa sztuczne, oleje czy lakiery. Aceton nadaje się także do usuwania farb, wosków, odtłuszczania powierzchni, czyszczenia narzędzi ogrodniczych. Stosowany bywa nawet w procesie produkcyjnym podczas wytwarzania materiałów wybuchowych. Aceton do paznokci jest więc nie jedynym znanym zastosowaniem tego skutecznego rozpuszczalnika.

dzke5la

*WP radarOkazji to nowe narzędzie, które pozwoli Ci wyszukać najlepsze oferty nie tylko w kategorii zmywaczy do paznokci, ale także produktów do domu, elektroniki, książek i filmów czy odzieży. *

Czy aceton szkodzi?

Jeśli wciąż używamy zmywaczy do paznokci z acetonem, zawsze chowajmy je przed dziećmi. Aceton kosmetyczny nie należy do substancji toksycznych, ale jego spożycie skutkuje wymiotami i podrażnieniem wrażliwego układu pokarmowego. O dziwo ludzka wątroba radzi sobie z metabolizowaniem acetonu, a nasze ciało wytwarza jego niewielkie ilości – są w moczu oraz we krwi. Używajmy ten substancji krótko, zawsze po użyciu myjmy ręce i od razu zakręcajmy opakowanie, aby mieć z acetonem możliwie jak najmniej kontaktu. Wąchanie oparów ma bowiem nieprzyjemne efekty: oprócz odczuwanego bólu głowy możemy być dodatkowo także nadmiernie zmęczeni czy rozdrażnieni oraz doświadczyć pewnego stopnia podrażnienia błon śluzowych (nos, usta, oczy).

Acetonu kosmetycznego nie stosuje się podrażnioną skórę, a częste usuwanie lakieru do paznokci zmywaczem z acetonem skutkuje podrażnieniami i zaczerwienieniem skórek przy paznokciach, wyglądających jak poparzone oraz miejscowymi infekcjami. W historii wystąpiły jednak ekstremalnie skrajne przypadki zatrucia acetonem z takimi objawami, jak niewyraźna mowa, zapadnięcie w letarg czy śpiączkę, a nawet śmierć. Chodzi tutaj jednak o aceton techniczny.

dzke5la

Podziel się opinią

Share
dzke5la
dzke5la