Nietypowa uroczystość w Kielcach. Przed ołtarzem staną pojedynczo
W najbliższą sobotę w Kielcach odbędzie się wyjątkowa uroczystość, a ponad 30 osób odnowi swoje śluby. Nie będzie to jednak typowe wydarzenie, ponieważ przed ołtarzem staną nie pary, a pojedyncze osoby.
02.02.2024 | aktual.: 02.02.2024 11:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O odnowieniu ślubów w diecezji kieleckiej poinformował "Super Express". Będzie to jednak nietypowa uroczystość, ponieważ w sobotę 3 lutego, przed ołtarzem w Bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach stanie sześć dziewic konsekrowanych, 26 konsekrowanych wdów, jeden wdowiec i jedna pustelnica.
Dzień życia konsekrowanego
2 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ustanowił go w 1997 roku papież Jan Paweł II. Tego dnia wierni szczególnie modlą się za osoby duchowne, a także proszą o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednak osobami konsekrowanymi są nie tylko duchowni czy zakonnice, ale mogą nimi zostać także osoby świeckie, które zdecydowały się poświęcić swoje życie Bogu. Przykładem są właśnie wspomniane dziewice lub wdowy konsekrowane, które złożyły uroczyste śluby. Także i one mogą te przyrzeczenia odnowić.
Kim są dziewice konsekrowane?
Świeckie osoby konsekrowane budzą ciekawość wśród wielu ludzi. To nie tylko wdowy, które dotychczas żyły w małżeństwach, ale na takie życie decydują się też młode kobiety. Na co dzień nie mieszkają jednak w zakonie, a żyją i pracują normalnie. Jak czytamy w tabloidzie, są wśród nich m.in. nauczycielki, informatyczki, lekarki czy prawniczki.
Wyróżnia je jednak to, że do ołtarza nie idą z mężem, a same i twierdząco odpowiadają na zadane przez biskupa pytanie: "Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?". Składając śluby, zobowiązują się do życia w czystości do końca życia. Otrzymują też obrączkę i brewiarz.
Jak mówiła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Zofia Prochownik ze Skawiny, która w 1991 r. została pierwszą dziewicą konsekrowaną w Polsce - ich śluby z Chrystusem są wieczne i nawet papież nie może ich zdjąć.
O przygotowaniach do złożenia ślubów opowiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską Agnieszka Cichowicz OV (Ordo Virginum – Stan Dziewic):
- Trzeba iść do kurii na rozmowę i złożyć podanie o przyjęcie na formację dziewic konsekrowanych. Ja przygotowywałam się do złożenia ślubów niecałe trzy lata. Teraz to trwa około dwóch lat dłużej. Ale ważne jest podejście indywidualne. Sama zaczęłam formację, gdy miałam 40 lat, więc zdążyłam już sporo przeżyć. Inaczej jest, kiedy przychodzi 25-latka, ona będzie potrzebować więcej czasu - mówiła.
- Chodzi o to, że żeby w konsekrację wejść jako osoba wolna. Trzeba mieć za sobą przejście przez zakochanie, przeżyć związek. Dopiero wtedy wiem, że jestem gotowa i będę mogła wytrwać - dodała.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Wypełnij naszą ankietę dotyczącą Walentynek TUTAJ.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl