Trwa ładowanie...

Ogłoszenie parafialne. "Biskup płocki informuje o zniesieniu zaostrzenia limitu ilości osób"

Do niecodziennego zdarzenia doszło w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą. Podczas jednej z mszy została podana informacja dotycząca zniesienia limitu osób w kościele. Wszystko ma związek z rozporządzeniem dotyczącym zmian w okresie Adwentu.
Share
W ostatnią niedzielę w jednej z parafii podano zaskakują informację.
W ostatnią niedzielę w jednej z parafii podano zaskakują informację.Źródło: 123RF
d1tob4z

Podczas niedzielnej mszy 29 listopada ksiądz z jednej z parafii w Dobrzyniu wymieniając końcowe ogłoszenia, poinformował, że zaostrzony limit osób podczas mszy został zniesiony. Sprawa może budzić kontrowersje, ponieważ zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 listopada obowiązuje dalszy limit 1 osoby na 15 m². Jednak wszystko nabiera sensu, gdy przyjrzymy się jednemu z wcześniejszych zapisów.

Nietypowa informacja na koniec mszy

Choć zaostrzenie limitu osób przebywających w kościele miało obowiązywać w dniach 4-29 listopada, to jednak zostało wydane dodatkowe rozporządzenie. W Dzienniku Ustaw został wyraźnie podkreślony zapis dotyczący uczestnictwa w kulcie religijnym. Możemy w nim przeczytać, że do dnia 27 grudnia może przebywać nie więcej, niż 1 osoba na 15 m².

d1tob4z

Jednak w rozporządzeniu wydanym wcześniej, bo 9 października pojawiła się informacja określająca, że:

"w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż: 1 osoba na 15 m² powierzchni – do dnia 29 listopada 2020 r., 1 osoba na 7 m² powierzchni – od dnia 30 listopada 2020 r".

Sprawdź:Black Week w kościele? Ksiądz z Rogalina kolejny raz udowadnia, że to możliwe

Zniesiona liczba osób na mszy?

Wiadomość o zniesieniu limitu została podana rzekomo przez samego biskupa płockiego, a podczas mszy w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 29 listopada z godziny 12:00, tę informację przekazał wiernym ksiądz, o czym świadczy nagrana transmisja. Jak widać, dwa różne rozporządzenia wydane w ciągu ostatnich dwóch miesięcy mogą wywołać spore zamieszanie.

d1tob4z

Na pytanie skierowane do rzecznika prasowego Ministerstwa Zdrowia o to, które rozporządzenie jest ważne i co z limitem osób w kościele, redakcja otrzymała następującą informację:

"W imieniu Rzecznika Prasowego informuję, że zgodnie z par 26 ust. 8 rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii do dnia 27 grudnia 2020 r. zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem, że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się:

1) w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m² powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, oraz że uczestnicy realizują nakaz zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 25 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny;

2) na zewnątrz, uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i realizują nakaz zakrywania ust i nosa, o którym mowa w § 25 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

d1tob4z

Z poważaniem, Jarosław Rybarczyk ".

Jak widać, najnowsze rozporządzenie jest obowiązujące, a na rzeczonej mszy doszło do poważnej pomyłki. Warto pamiętać o nowych przepisach, aby nie skutkowały błędną interpretacją.

Przeczytaj:Monika Zamachowska poszła na zakupy. To, co zobaczyła, dało jej do myślenia

Zobacz także:Krystyna Pawłowicz zafascynowana młodym muzykiem. Podzieliła się ulubionym utworem

d1tob4z

Projekt nowej definicji gwałtu. Adwokatka mówi, jak to może wyglądać w praktyce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1tob4z

Podziel się opinią

Share
d1tob4z
d1tob4z