Trwa ładowanie...
d34fsyn

Oślepła po użyciu 20-letniego tuszu do rzęs. Termin przydatności kosmetyków to sprawa kluczowa

50-letnia Shirley Potter z Australii wytuszowała rzęsy przed wieczornym wyjściem z córkami. Nie zwróciła jednak uwagi, że jej maskara obchodzi swoje dwudziestolecie. Teraz kobieta jest niewidoma.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Termin przydatności kosmetyków to często bagatelizowana sprawa
Termin przydatności kosmetyków to często bagatelizowana sprawa (123RF)
d34fsyn

Shirley co prawda urodziła się niewidoma na lewe oko, ale nigdy nic w nim nie czuła. Następnego dnia po użyciu tuszu zaczęła odczuwać rozdzierający ból w obu zaognionych oczach.

Zobacz też nasz test wodoodpornego makijażu.

Przez kilka miesięcy jej wzrok się pogarszał. Po wielu badaniach okulista zdiagnozował u niej poważną infekcję, wynikającą najprawdopodobniej z używania przeterminowanegokosmetyku do makijażu. Shirley została uznana za niewidomą. Rokowania nie są najlepsze – Shirley prawdopodobnie całkowicie straci wzrok w ciągu najbliższych trzech lat.

d34fsyn

Eksperci ostrzegają konsumentów, żeby zwracali uwagę na termin przydatności produktów kosmetycznych. "Ogólną zasadą jest to, że jeśli produkt służy do makijażu oczu, to jego data ważności na ogół oscyluje między trzema a sześcioma miesiącami. Natomiast pudry czy podkłady mogą być ważne przez około 18 miesięcy. Szminek i konturówek można używać przez dwa do trzech lat" – powiedziała Yahoo Sally Nolan, dyrektor ds. mody i urody w australijskim magazynie "New Idea".

Okres trwałości produktu zależy również od tego, kiedy jest on otwierany, w jaki sposób jest przechowywany i w jakim znajduje się opakowaniu. Większość produktów posiada symbol PAO (period after opening), który jest wskazówką, jak długo można kosmetyku bezpiecznie używać po otwarciu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d34fsyn

Podziel się opinią

Share

d34fsyn

d34fsyn