Trwa ładowanie...

Osteoporoza – „cichy zabójca kości”

Choroba rozwija się długo i podstępnie. Ubytek kości następuje powoli i zazwyczaj nie daje on żadnych sygnałów ostrzegających przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Często pierwszym symptomem jest dopiero złamanie kości podczas na pozór niegroźnego wypadku.
Share
Osteoporoza – „cichy zabójca kości”
Źródło: Jupiterimages
d2x07mt

Choroba rozwija się długo i podstępnie. Ubytek kości następuje powoli i zazwyczaj nie daje on żadnych sygnałów ostrzegających przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Często pierwszym symptomem jest dopiero złamanie kości podczas na pozór niegroźnego wypadku. Niestety, złamanie zdarza się w czasie, gdy choroba znajduje się już w stadium zaawansowanym. Dlatego w walce z osteoporozą niezmiernie ważna jest profilaktyka.

Już po 30. roku życia nasze kości stają się coraz słabsze i cieńsze. Z wiekiem obniża się bowiem aktywność enzymów biorących udział w metabolizmie witaminy D. Zmniejsza się również stężenie wapnia we krwi. W rezultacie kości tracą rocznie średnio 1 proc. swojej masy, co powoduje ich zrzeszotowienie i większą łamliwość. Oprócz wieku dochodzi jednak wiele czynników, które mogą znacznie przyśpieszyć rozwój tego procesu.

* Komu grozi osteoporoza?*

d2x07mt

Choroba dotyka 2-3 razy częściej kobiety niż mężczyzn, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Proces utraty kości nasila się bowiem, gdy organizm przestaje produkować hormony płciowe, czyli w okresie menopauzy i tzw. andropauzy u mężczyzn. Szczególnie zagrożone są kobiety, u których menopauza zaczęła się przed 45. rokiem życia lub urodziły kilkoro dzieci w krótkich odstępach czasu. Predyspozycje do choroby to też drobna budowa ciała.

Szybciej zapadają na nią osoby szczupłe, niż te z nadwagą. Prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę wzrasta u osób, u których w rodzinie występowały przypadki tej choroby. Do czynników ryzyka należy palenie papierosów i picie czarnej kawy. Dym papierosowy zawiera kadm, który uszkadza kości, natomiast zawarta w kawie kofeina utrudnia wchłanianie wapnia.

Niekorzystnie działają też wszystkie napoje, w których jest kofeina, a więc herbata, cola, energizery. Wystąpieniu osteoporozy sprzyja też niewłaściwa, uboga w wapń dieta, zatrucie środowiska, praca w niekorzystnych warunkach, nadczynność tarczycy, cukrzyca insulinozależna, zapalenie stawów, niektóre leki.

POLECAMY: * Wybierz urodzinowe logo WP!*

d2x07mt

Jakie objawy?

Ten cichy zabójca działa niezauważalnie. Choroby nie poprzedzają ani bóle ani inne symptomy i zazwyczaj o osteoporozie dowiadujemy się dopiero, gdy złamiemy kość. Bardzo poważnym sygnałem jest obniżenie wzrostu. Na skutek osteoporozy często dochodzi do złamań kręgosłupa, z których większość nie jest nawet wykrywana. One powodują powolne deformacje i zmiany, a chory w ciągu dekady traci nawet 10 cm wzrostu!

Przyjmuje się, że złamanie jednego kręgu powoduje obniżenie wzrostu o 2,1 cm. Aby samodzielnie wychwycić symptomy choroby – można wykonywać 2- 3 razy w roku, zaraz po wstaniu z łóżka pomiar wzrostu. Zanim dojdzie do urazów, chorobę metaboliczną kości może rozpoznać lekarz na podstawie badań densytometrycznych.

Pozwala ono bardzo precyzyjnie (z dokładnością do 1 proc.) oznaczyć gęstość mineralną tkanki kostnej w każdym miejscu ciała. Na podstawie badania można określić, czy nastąpiło obniżenie masy kostnej, co sygnalizuje zagrożenie osteoporozą.

d2x07mt

* Jak zapobiegać osteoporozie?*

Aby uniknąć problemów ze słabymi kośćmi średnio potrzebujemy około 1000 mg wapnia, Już więc w dzieciństwie należy zadbać, aby dieta była bogata wapń, magnez, witaminy D, C, B6, A oraz cynk. Głównym źródłem wapnia jest mleko krowie, mleko sojowe i nabiał. Ważne jest dostarczenie organizmowi witaminy D3. Już 15 minut dziennie pobytu na słońcu, tak by promienie padały na twarz i ręce, wystarczy do wyprodukowania dziennej dawki witaminy.

Leczenie osteoporozy jest procesem długotrwałym. Gdy ubytek kości jest jeszcze niewielki, stosuje się leki hamujące przemiany mineralne, które mają utrzymać dotychczasową ilość wapnia w tkance kostnej. W okresie zaawansowanej choroby celem leczenia jest pobudzenie tworzenia kości. Nowa kość powinna mieć prawidłową strukturę i odporność na urazy. Profilaktyka w zakresie osteoporozy jest niezwykle ważna, gdyż należy pamiętać, że pewne zmiany mogą być już nieodwracalne.

POLECAMY: * Wybierz urodzinowe logo WP!*

d2x07mt

Podziel się opinią

Share
d2x07mt
d2x07mt