Ostuda, czyli przebarwienia na skórze twarzy
Ostuda (melanodermia) to częsta dolegliwość dermatologiczna charakteryzująca się brązowo-szarymi przebarwieniami skórnymi. Występuje ona niemal wyłącznie u kobiet w wieku rozrodczym, głównie na: policzkach, górnej wardze, czole i podbródku. Główną przyczyną ostudy są zmiany hormonalne wywołane ciążą lub przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych.
14.07.2018 | aktual.: 08.08.2018 08:37
Przyczyny ostudy
Ostuda (melanodermia) to dolegliwość, której bezpośrednie przyczyny są nieznane. Szacuje się jednak, że istnieją czynniki, które mają duży wpływ na pojawienie się brązowo-szarych przebarwień, będących głównym objawem ostudy. Mowa tu głównie o:
- ciąży;
- przyjmowaniu środków antykoncepcyjnych;
- uwarunkowaniach genetycznych;
- przyjmowaniu leków przeciwpadaczkowych;
- zbyt częstym zażywaniu kąpieli słonecznych.
Głównym objawem ostudy są przebarwienia, które pojawiają się w okresie letnim, czyli wtedy, gdy promieniowanie słoneczne jest najbardziej intensywne. Wyróżnia się trzy typy melanodermii:
- ostudę naskórkową, która cechuje się zbyt dużą ilością melaniny w zewnętrznej warstwie skóry.
- ostudę skórną, która charakteryzuje się obecnością melanofagów — komórek pochłaniających melaninę — w skórze właściwej.
- ostudę mieszaną, która ma cechy zarówno ostudy naskórkowej, jak i skórnej.
Objawy ostudy
Głównym, chociaż nie jedynym, objawem ostudy są przebarwienia skórne, które pojawiają się wyłącznie na twarzy: na czole, policzkach, górnej wardze, nosie i podbródku. Wówczas, gdy ostuda pojawia się na innych partiach ciała (np. na szyi i ramionach) to zwykle wskazuje to na nadmiar progesteronu. Z racji tego, że ostuda jest dolegliwością o charakterystycznych objawach, jej rozpoznanie jest zazwyczaj bardzo proste.
Leczenie ostudy
Leczenie ostudy opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu kremów z hydrochinonem — związkiem chemicznym z grupy fenoli, który rozjaśnia przebarwienia na twarzy i jednocześnie nie wysusza skóry. Preparaty z tym składnikiem zaleca się aplikować na twarz przynajmniej dwa razy dziennie. Oprócz tego przy ostudzie należy szczególnie uważać na promieniowanie słoneczne, które w nadmiernych dawkach może przyczyniać się do nasilenia objawów choroby. Należy unikać kąpieli słonecznych, a także pamiętać o regularnym stosowaniu kremów z filtrem UV
*Na WP radarOkazji znajdziesz wszystko, co potrzebne do opalania bez obaw. *
Znanych jest wiele przypadków, w których ostuda przeszła samoistnie. Dzieje się tak wówczas, gdy jej przyczyną jest ciąża lub przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Ponadto u niektórych kobiet przebarwienia, które towarzyszą ostudzie, całkowicie znikają po urodzeniu dziecka.