Trwa ładowanie...

Ozdoba z ważnym przesłaniem. Co warto wiedzieć o biżuterii komunijnej?

Klasyczne upominki o symbolicznym znaczeniu, którymi obdarowujemy dzieci z okazji Pierwszej Komunii Świętej to różańce, Pismo Święte i oczywiście biżuteria komunijna. Te drobiazgi przypominają o religijnym charakterze uroczystości i są wyjątkową pamiątką.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Ozdoba z ważnym przesłaniem. Co warto wiedzieć o biżuterii komunijnej? Źródło: APART
d1q4f2z

Biżuteria komunijna – prezent z przesłaniem

W wyborze biżuterii z okazji przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej najczęściej bierzemy pod uwagę podstawowe aspekty, takie jak: płeć dziecka, cena prezentu, materiał, z którego podarunek został wykonany czy np. możliwość personalizacji grawerem. Często interesuje nas forma, ale nieco rzadziej zastanawiamy się nad symboliką biżuterii komunijnej. Pierwsza Komunia Święta ma znaczenie duchowe, a medalik lub krzyżyk zwykł je upamiętniać. To najważniejsze zadanie, które spełnia komunijna biżuteria. Znaczenie nadaje im także przedstawienie, które na nich umieszczono. Jeśli dodatkowo krzyżyk lub medalik stanowią trwałą, elegancką i ponadczasową ozdobę – mamy idealny upominek.

APART
Źródło: APART

Ważny podarunek – medaliki i krzyżyki komunijne

Krzyżyk z okazji Pierwszej Komunii Świętej jest zrozumiałym dla wszystkich i uniwersalnym symbolem wiary katolickiej. Możemy wybrać ozdobę z jednym z wizerunków Chrystusa lub prosty - bez ozdób. Nieco inaczej wygląda to w przypadku medalików. Jeśli znajduje sie na nim Matka Boska Niepokalana, będzie to uniwersalny dodatek. Natomiast ten przedstawiający Matkę Boską Karmiącą - będzie stosowną propozycją dla dziewczynek.

Charakter biżuterii komunijnej warto skonsultować z rodzicami. Chętnie pomogą i doradzą odpowiedni typ ozdoby, a także stylistykę. Bywa, że nawet młode osoby mają swoje konkretne preferencje. W zależności od gustu, jedne dzieci wybiorą elegancki styl minimalistyczny, inne z kolei chętnie przyjmą ozdobne dzieło sztuki jubilerskiej. Przy zakupie można też wziąć pod uwagę ogólnie przyjętą regułę, że chłopcom daje się medaliki prostokątne i kwadratowe, dziewczynkom zaś w owalnym lub okrągłym kształcie.

Biżuteria komunijna – ważny symbol

Warto rozważyć skromną ozdobę o głębokiej symbolice i dużej trwałości. Subtelny prezent będzie bardziej uniwersalny, nie będzie rzucał się w oczy i pozostanie pamiątką na długie lata. Przykładem może być klasyczny krzyżyk, który pasuje każdemu dziecku. Biżuteria komunijna to podarunek z przesłaniem, który upamiętnia duchowe doznanie, a jej efektowny charakter może to wydarzenie podkreślić. Sporo mówi się i pisze o tym, który kruszec jest najlepszy do wyrobu dewocjonaliów. Złoto to wybór tradycjonalistów oraz osób ceniących jego wysoką wartość. Jest też bardzo trwałe i nie traci blasku.

Srebro jest wybierane przez zwolenników subtelnej biżuterii komunijnej. Jest bardziej uniwersalne i doskonale sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Duży wybór pozwoli dopasować coś dla osób o różnych potrzebach i upodobaniach.

APART
Źródło: APART

Wybierz mądrze – upominki komunijne

Chęć upamiętnienia dnia przystąpienia do ważnego sakramentu czasem skłania rodziców chrzestnych, dziadków, czy rodziców do poszukiwań upominku, który poza symboliką będzie miał dużą wartość. Część osób decyduje się wtedy na złoty medalik lub krzyżyk. Uniwersalna propozycja to klasyczny, złoty krzyżyk - ponadczasowy i subtelny. Finezyjne wzornictwo niektórych propozycji czyni je wyjątkowymi podarunkami, ale to ich sens powinien mieć większy wpływ na decyzję o zakupie. Z pewnością bardziej ozdobne propozycje są częściej polecane dla dziewczynek: w tej kategorii warto zwrócić uwagę na dekorowane diamencikami krzyżyki.

d1q4f2z

Niektóre osoby decydują się na prostszy, srebrny podarunek komunijny symbolizujący ważne wydarzenie i dobierają do niego drugą część prezentu, np. zabawkę. Inne z kolei rezygnują z żółtego złota i zastępują je równie wartościowym białym złotem.

Biżuteria z aniołem

Obecnie upominki komunijne to nie tylko tradycyjne medaliki i krzyżyki oznaczające zjednoczenie dziecka z Jezusem. Dodatkowo w niektórych propozycjach pojawia się motyw aniołka, co nawiązuje do niewinności i czystości dziecka lub Anioła Stróża, odnoszący się do religijnego opiekuna prowadzącego przez życie. Prezenty z okazji Pierwszej Komunii Świętej to także np. bransoletki i kolczyki, które można ofiarować dziewczynkom.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1q4f2z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q4f2z
d1q4f2z