Panseksualizm. Łączy nie tylko Miley Cyrus i Kristen Stewart
Początkowo Janelle Monáe, wokalistka i aktorka znana z oscarowych "Ukrytych działań", identyfikowała się jako biseksualistka. Teraz, w wyjątkowo szczerym wywiadzie dla "Rolling Stones", wyjawiła, że w rzeczywistości jest panseksualna.
Dzięki swojemu wyznaniu aktorka dołączyła do grona przyznających się do tej orientacji Kristen Stewart, Miley Cyrus oraz – według pogłosek - Madonny. Ale co dokładnie oznacza panseksualność i czym różni się od biseksualizmu?
W języku greckim słowo "pan" tłumaczy się jako "wszystko", dlatego określenie "pansexual" może być rozumiane jako tożsamość seksualna osoby, którą pociągają osoby różnych płci. Panseksualista nie uznaje sztywnych podziałów na płcie i orientacje psychoseksualne. Choć termin "panseksualny" istnieje już od jakiegoś czasu, to z trendów Google wynika, że wyszukiwany termin osiągnął szczyt w sierpniu 2015 r., czyli zaraz po tym, jak Miley Cyrus nazwała się panseksualistką w wywiadzie dla Elle UK.
Główna różnica między panseksualnością a biseksualizmem polega na terminologii. "Bi" odnosi się do dwóch, podczas gdy "pan" może zawierać całą masę ekspresji płciowych i seksualności.
Nie oznacza to bynajmniej, że osoba określająca się jako panseksualistka, jest osobą, która chce sypiać ze wszystkimi. Kocha lub pożąda konkretną osobę, nie zaś konkretną płeć. Fascynuje się jednostką, a to, czy owa jednostka jest kobietą czy mężczyzną, transseksualistą czy transwestytą – nie ma znaczenia.
"Coming out Monáe jest ważnym momentem dla wielu kolorowych osób LGBT i dla wszystkich, którzy kwestionują swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową. Ona wysyła wiadomość do wszystkich, że możemy być dumni z tego, kim jesteśmy" – powiedział dla "The Independent" Laurence Webb z LGBT Foundation.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl