Panseksualizm. Łączy nie tylko Miley Cyrus i Kristen Stewart
Początkowo Janelle Monáe, wokalistka i aktorka znana z oscarowych "Ukrytych działań", identyfikowała się jako biseksualistka. Teraz, w wyjątkowo szczerym wywiadzie dla "Rolling Stones", wyjawiła, że w rzeczywistości jest panseksualna.
27.04.2018 | aktual.: 02.05.2018 15:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dzięki swojemu wyznaniu aktorka dołączyła do grona przyznających się do tej orientacji Kristen Stewart, Miley Cyrus oraz – według pogłosek - Madonny. Ale co dokładnie oznacza panseksualność i czym różni się od biseksualizmu?
W języku greckim słowo "pan" tłumaczy się jako "wszystko", dlatego określenie "pansexual" może być rozumiane jako tożsamość seksualna osoby, którą pociągają osoby różnych płci. Panseksualista nie uznaje sztywnych podziałów na płcie i orientacje psychoseksualne. Choć termin "panseksualny" istnieje już od jakiegoś czasu, to z trendów Google wynika, że wyszukiwany termin osiągnął szczyt w sierpniu 2015 r., czyli zaraz po tym, jak Miley Cyrus nazwała się panseksualistką w wywiadzie dla Elle UK.
Główna różnica między panseksualnością a biseksualizmem polega na terminologii. "Bi" odnosi się do dwóch, podczas gdy "pan" może zawierać całą masę ekspresji płciowych i seksualności.
Nie oznacza to bynajmniej, że osoba określająca się jako panseksualistka, jest osobą, która chce sypiać ze wszystkimi. Kocha lub pożąda konkretną osobę, nie zaś konkretną płeć. Fascynuje się jednostką, a to, czy owa jednostka jest kobietą czy mężczyzną, transseksualistą czy transwestytą – nie ma znaczenia.
"Coming out Monáe jest ważnym momentem dla wielu kolorowych osób LGBT i dla wszystkich, którzy kwestionują swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową. Ona wysyła wiadomość do wszystkich, że możemy być dumni z tego, kim jesteśmy" – powiedział dla "The Independent" Laurence Webb z LGBT Foundation.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl