Zaczepiają turystów nad Bałtykiem. Policja wydała komunikat

Chłopiec z pytonem wokół szyi (zdjęcie podglądowe), East News
Chłopiec z pytonem wokół szyi (zdjęcie podglądowe), East News
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

14.08.2024 10:43, aktual.: 14.08.2024 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kilkumetrowe pytony owinięte wokół szyi dzieci? Właśnie taki obrazek mogą ujrzeć wypoczywający w tym roku nad Bałtykiem turyści. Właściciele egzotycznych stworzeń wpadli bowiem na pomysł, by dzięki nim nieco się wzbogacić. Czy to jednak w pełni legalne?

Gdy wybieramy się na wakacje nad Bałtyk, dobrze mieć na uwadze, co może nas tam spotkać. Oprócz wszechobecnych parawanów, na plażach często pojawiają się także osoby, które chcą się nieco dorobić na turystach. Niestety przy okazji cierpią przy tym także zwierzęta. Rzeczniczka Komendy Głównej Policji w rozmowie z "Faktem" zdradziła, co powinno nas w tym kontekście zaniepokoić oraz jak w takiej sytuacji zareagować.

Dzikie zwierzęta "atrakcją" na polskich plażach

Przechadzając się po polskich plażach, nie sposób nie natknąć się na osoby, które zachęcają do zrobienia sobie zdjęcia z egzotycznym zwierzakiem. Najczęściej są to węże - dla wielu dzieci nie lada gratka i czasami jedyna szansa, by móc ich dotknąć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak niekomfortowo musi czuć się wówczas wąż, który oddawany jest z rąk do rąk. W dodatku wokół często jest pełno ludzi. Okazuje się, że właściciele tych właśnie gadów dorabiają się na nich nielegalnie.

Policja reaguje na zgłoszone przez obywateli podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 35 ust. 1a Ustawy o ochronie zwierząt, tj. znęcania się nad zwierzętami. Zachowania sprawcy noszące znamiona znęcania się zostały wymienione w art. 6 ust. 2 Ustawy o ochronie zwierząt. Okazy chronione Konwencją Waszyngtońską oraz regulacjami wynikającym z prawa Unii Europejskiej tzw. okazy CITES (przyp. red. należą do nich również węże dusiciele), podlegają dodatkowym restrykcjom prawnym określonym w Ustawie o ochronie przyrody - powiedziała asp. szt. Aleksandra Laskowska z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.

Co grozi za wykorzystywanie pytonów w celach zarobkowych?

Nie wszyscy wiedzą, że zarabianie na pytonach jest surowo karane.

- Podkreślić należy, że zgodnie z art. 128 ust. 2 lit. d przywołanej ustawy przestępstwem jest m.in. używanie lub wystawianie publiczne w celach zarobkowych okazów CITES i jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5" — zaznaczyła asp. szt. Laskowska w "Fakcie".

Funkcjonariuszka zaapelowała również do turystów, by każdy tego typu proceder niezwłocznie zgłaszali policji.

Ruszył plebiscyt #Wszechmocne. W formularzu poniżej zgłoś swoją kandydatkę w kategorii #Wszechmocne wśród kobiet.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
wakacje nad morzempolskie morzepyton
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (61)
Zobacz także