Trwa ładowanie...
dx7dn9r

Pensja gosposi domowej

Sprzątanie, pranie, gotowanie, wyprowadzanie psów, odbieranie dzieci z przedszkola – to wszystko, a nawet jeszcze więcej, może robić gosposia. Pensja pomocy domowej w Polsce nierzadko przekracza próg płacy minimalnej (2100 zł brutto). Wynagrodzenie jest zależne od wielu czynników, m.in. ilości obowiązków gosposi, godzinowego wymiaru pracy, a także standardu życia rodziny zatrudniającej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uczciwa pensja pomocy domowej czyni ten zawód opłacalnym
Uczciwa pensja pomocy domowej czyni ten zawód opłacalnym (iStock.com)
dx7dn9r

Zatrudnienie gosposi domowej – ile to kosztuje?

Na zatrudnienie gosposi domowej mogą dziś pozwolić sobie nie tylko dobrze sytuowani. Drobna pomoc w codziennych obowiązkach kosztuje mniej więcej tyle, co obiad poza domem. Godzina sprzątania to wydatek 10–15 zł. Więcej płacą ci, którzy powierzają gosposi wykonanie zadań wykraczających poza podstawowe powinności sprzątaczki. Pomoc domowa zajmuje się szeroko pojętym prowadzeniem domu, a więc przejmuje również funkcje niani i opiekunki osób starszych, ogrodnika, kucharki i dostawcy zakupów ze sklepu spożywczego. Oczywiście im więcej ma obowiązków, tym większe pobiera wynagrodzenie. Miesięcznie może otrzymywać pensję porównywalną z wypłatą pracownika biurowego. Według statystyk mediana zarobków gosposi domowej wynosi 2356 zł.

*Pomocą w ogarnięciu mieszkania mogą się okazać także roboty sprzątające, wygodne odkurzacze i wiele innych przyrządów, które znajdziesz na WP radarOkazji. *

dx7dn9r

Co wpływa na wysokość pensji gosposi domowej?

Jeśli chodzi o wysokość pensji gosposi domowej, rozbieżność jest bardzo duża. Praca po 8 godzin przez 7 dni w tygodniu to norma tylko dla pań, które są zatrudnione w firmie sprzątającej. Gosposie prowadzące jednoosobową działalność mogą przyjmować mniej lub więcej zleceń, również w weekendy, święta i w godzinach nocnych, kiedy w grę wchodzi całodobowa opieka na osobą chorą lub w podeszłym wieku. Zazwyczaj pobierają wówczas większą opłatę, przekraczającą nawet 20 zł za godzinę (netto).

Głównym czynnikiem decydującym o pensji gosposi domowej jest zakres obowiązków osoby zatrudnionej do pomocy. Należność wylicza się na podstawie indywidualnie przygotowanego cennika prac domowych, w którym zazwyczaj zwykłe czynności porządkowe (obejmujące mycie powierzchni płaskich, odkurzanie, czyszczenie i dezynfekcję toalety, wycieranie kurzy) są najtańsze, natomiast za dodatkowe w przeliczeniu na godzinę trzeba zapłacić więcej. I tak np. prasowanie może kosztować ok. 40 zł, a gotowanie 30 zł. Gosposia spędzająca kilka godzin w jednym domu jest w więc stanie zarobić powyżej 100 zł, zwłaszcza jeśli lokal ma duży metraż. Nie bez wpływu na pensję gosposi pozostaje też zamożność pracodawcy. Panie kompleksowo zajmujące się podwarszawskimi willami mogą przynosić do domu miesięcznie nawet 5–6 tys. zł. Jest to jednak bardzo ciężka praca, a wymaganiom zatrudniającego niełatwo sprostać. Z wyposażeniem domu trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie i znać zasady czyszczenia oraz konserwacji złota, srebra, drewna, marmuru, a także antyków.

Gosposia z zamieszkaniem czy sprzątanie na zlecenie?

Zdecydowana większość pomocy domowych podejmuje się prac dorywczych. Zapotrzebowanie na takie osoby jest duże, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, kiedy trzeba zrobić gruntowne sprzątanie, albo po remoncie domu. Gosposia z zamieszkaniem to opcja wybierana przez tych, którzy całkowicie rezygnują z wykonywania codziennych obowiązków domowych lub potrzebują kogoś do stałej opieki nad niesamodzielnym członkiem rodziny. Zatrudnienie gosposi na stałe i przyjęcie jej pod swój dach jest zgodne z prawem tylko wtedy, gdy zostaje zawarta umowa o pracę. Pensja gosposi jest wtedy z góry określona, a pracodawca ma obowiązek odprowadzania składek na ZUS i NFZ. Taka forma zatrudnienia to atrakcyjna oferta dla gosposi z Ukrainy. Pomoc domowa zza wschodniej granicy ma zwykle niewygórowane oczekiwania finansowe. Koszt utrzymania takiego pracownika przekracza jednak możliwości wielu rodzin. Dlatego właśnie zainteresowani opłacaniem gosposi decydują się zwykle na ograniczony zakres usług, np. sprzątanie przez godzinę dziennie lub przez kilka godzin, ale tylko raz w na tydzień lub na dwa tygodnie. Firmie sprzątającej za pakiet czynności porządkowych trzeba zapłacić więcej (500–800 zł miesięcznie) niż gosposi zajmującej się taką działalnością na własną rękę.

dx7dn9r

Podziel się opinią

Share

dx7dn9r

dx7dn9r