FitnessPicie wody może być szkodliwe? Ekspert wyjaśnia

Picie wody może być szkodliwe? Ekspert wyjaśnia

Picie wody może być szkodliwe? Ekspert wyjaśnia
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Paulina Ermel
04.01.2018 14:14, aktualizacja: 04.01.2018 15:13

Do tej pory żyliśmy w przeświadczeniu, że wypijanie dużej ilości wody dziennie jest potrzebne i zdrowe dla organizmu. Okazuje się jednak, że ilość ta może okazać się zbyt… duża. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji człowieka, ale jedno jest pewne – przesadzenie z ilością wypitych w ciągu doby napojów może prowadzić do poważnych konsekwencji. Nawet niebezpiecznych.

Ciało człowieka w dużej części składa się właśnie z wody. Jest ona potrzebna do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Nie oznacza to jednak, że mamy wypijać jej hektolitry. Otóż innej ilości wody potrzebuje kobieta, innej mężczyzna, a jeszcze innej osoba bardzo aktywna fizycznie.

- Często możemy spotkać się z podejściem, że 2 litry wody wystarczą w ciągu dnia. Jednak jest to ilość zalecana dorosłej, zdrowej kobiecie. I to ilość, która zawiera ogół płynów dostarczanych w ciągu dnia. W tym warzywa, owoce czy zupy, które zawierają dużo wody. 2 litry to około 8 szklanek płynu. Z samych napojów powinniśmy dostarczać tej wody trochę ponad 50 procent zapotrzebowania na płyny w ogóle. Dla kobiety zatem będzie to ok. 1-1,5 litra – tłumaczy dietetyk Anna Wieczorek.
Zobacz też: Co daje picie zagotowanej wody z cytryną?

I choć znacznie częściej można spotkać się raczej z tym, że ludzie dostarczają organizmowi za mało płynów, można też przesadzić z ich ilością w drugą stronę. Istnieje bowiem zjawisko, które potocznie można nazwać "zatruciem wodą". Polega ono na zwiększaniu się ilości wody w organizmie i spadku m. in. sodu we krwi. - Może do niego dojść w wyniku spożywania w krótkim czasie płynów o niskiej zawartości elektrolitów np. herbaty, piwa, wody z kranu. Gdy wody jest zbyt dużo, żeby nerki poradziły sobie z jej wydalaniem. – dodaje Wieczorek. - Dochodzi wówczas do zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Uszkodzeniu mogą ulec komórki, może pojawić się osłabienie, nudności, obrzęk, drgawki, a w ciężkich przypadkach śpiączka.

Dlatego też sportowcom polecane jest przede wszystkim picie napojów izotonicznych, które mają optymalne stężenie elektrolitów, pozwalające na efektywne przyswojenie wody. Jeżeli pije się 2 litry płynów przez cały dzień, "drobnymi łyczkami", wówczas organizm ma czas, aby "przetrawić" tę ilość. Dlatego dietetycy w większości zalecają te 6 do 8 szklanek płynów na dobę. Pamiętajmy jednak, że wysoka temperatura i wysiłek zwiększa nasze zapotrzebowanie na wodę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także