Pieczona papryka – proste przepisy
Papryka, która wcześniej została upieczona, zaliczana jest do tradycyjnych potraw kuchni hiszpańskiej oraz włoskiej. Co więcej, to smaczne warzywo można również nadziewać i faszerować.
Pieczona papryka – co warto o niej wiedzieć?
Papryka w formie pieczonej jest zarówno słodka jak i delikatna, dlatego uważa się, że doskonale sprawdzi się jako dodatek do większości potraw, nawet deserów. Z tego powodu warzywo to jest bardzo popularne w krajach takich jak Hiszpania czy Włochy w formie m.in. tapasów.
Oprócz tego bardzo łatwo przyrządzić paprykę w domu – wystarczy ją drobno pokroić i dodać do risotto lub makaronu. Alternatywą jest dodanie papryki do sałatki z mozzarellą lub wykorzystanie jej do przygotowania tradycyjnych kanapek. Co więcej, niezwykle smaczną formą podania papryki jest antipasti, które następnie zalewamy oliwą i podajemy z dodatkiem czosnku oraz gałązki rozmarynu.
Pieczona papryka – sposób przygotowania
Do przygotowania pieczonej papryki potrzebne będą ok. 4 sztuki wcześniej umytego warzywa, aby całość zmieściła się na blasze do pieczenia. Następnie z papryki odcinamy górną warstwę zakończoną zielonym ogonkiem i wyciągamy ze środka gniazdo, usuwając z wnętrza białe błony, które nie nadają się do jedzenia ze względu na gorzki smak i twardą formę. Dobrym pomysłem jest również popukanie od zewnątrz papryki, aby dokładnie opróżnić ją z wszelkich pestek.
Teraz możemy rozdzielić warzywo na połowę i usunąć nożem ostatnie pestki, a pokrojone papryki położyć na pergaminie, którym następnie wyłożymy blachę. W tym momencie możemy rozpocząć pieczenie, wcześniej nagrzewając piekarnik do temperatury 180 stopni Celsjusza, aby warzywa piec przez kolejne 30 minut, używając do tego najwyższej półki. Kiedy już skończymy pieczenie, paprykę wyjmujemy i całość odstawiamy do całkowitego wystygnięcia, tak aby skórka zaczęła odchodzić od głównej części warzywa. Teraz możemy zedrzeć skórkę i danie gotowe.
Faszerowane papryki z piekarnika – przepis
Pieczoną paprykę można podać w faszerowanej formie. Potrzebować będziemy do tego:
- 5 papryk w różnych kolorach,
- ok. pół kilograma mielonego mięsa,
- cebulę,
- niecałą puszkę kukurydzy,
- kaszę jaglaną,
- ser mozarella,
- zioła, np. słodką odmianę papryki, tymianek czy bazylię.
Kiedy już skompletujemy wszystkie składniki, na patelni podsmażamy mięso z cebulą oraz dodajemy zioła. W tym samym czasie zaczynamy gotować kaszę jaglaną, a papryki przygotowujemy, odkrawając ich górną część i wydrążając środek. Następnie przygotowany na patelni farsz umieszczamy we wnętrzu warzyw, na przemian przekładając warstwy mięsa z kukurydzą serem mozzarellą i kaszą.
Kiedy dostatecznie napełnimy warzywa, zamykamy je odciętą wcześniej ''czapką'' i wkładamy na ok. 20 minut do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Po tym czasie faszerowane papryki wyjmujemy i pozwalamy im ostygnąć. Danie w takiej formie jest gotowe do zjedzenia.
Zobacz też inne przepisy na faszerowane papryki:
- Papryki faszerowane ryżem i mięsem mielonym
- Faszerowana papryka z ryżem z migdałami
- Gotowanie na ekranie: papryka faszerowana
- Papryka nadziewana warzywami - danie wegańskie
- Papryka faszerowana fetą. Przekąska w śródziemnomorskim stylu
- Grillowana papryka nadziewana kuskusem, pieczarkami i żółtym serem
- Papryka faszerowana kuskusem z fasolką szparagową