Trwa ładowanie...

Najzdrowsze warzywa – przykłady i właściwości

Jakie są najzdrowsze warzywa na świecie? Istnieje wiele badań potwierdzających pozytywny wpływ zielonych warzyw liściastych na zdrowie – zmniejszają ryzyko chorób chronicznych czy nowotworów. Ale które produkty konkretnie powinniśmy jeść? Oto najzdrowsze warzywa na świecie.

Share
Najzdrowsze warzywa – przykłady i właściwości
Źródło: iStock.com
d2h1xz9

Naukowcy z uniwersytetu w New Jersey stworzyli listę najzdrowszych warzyw i owoców, analizując zawartość 17 ważnych składników odżywczych w konkretnych produktach. Wzięli pod uwagę m.in. zawartość błonnika, potasu, wapnia, witamin A, D i B12. Okazało się, że najzdrowszym warzywem jest rukiew wodna. Wśród faworytów znalazły się także boćwina, szpinak i cykoria.

Rukiew wodna – najzdrowsze warzywo

Uważana za najzdrowsze warzywo, rukiew wodna jest doskonałym źródłem azotanów. Ich wysokie spożycie pozwala obniżyć ciśnienie krwi i poprawić wyniki sportowe. Rukiew wodna jest doskonałym źródłem witamin K, C i A. Dostarcza także błonnika, potasu, białka, wapnia i magnezu. Jest uboga w tłuszcze nasycone i cholesterol.

Jak jeść rukiew wodną? Aby zaczerpnąć jak najwięcej z jej korzyści, można jeść surową, świeżą rukiew. W takiej postaci może mieć gorzki smak, więc najlepiej dodać ją do sałatki z łagodniejszymi warzywami.

d2h1xz9

Boćwina

Wśród najzdrowszych warzyw specjaliści wymieniają także boćwinę, czyli buraka liściowego. Jest on źródłem łatwo przyswajalnego białka, żelaza, potasu czy wapnia. W liściach i ogonkach znajdziemy witaminy A i C, witaminy z grupy B. Za sprawą betainy boćwina wpływa na zmniejszenie ryzyka powstania zmian miażdżycowych i zakrzepowych, które mogą prowadzić do chorób serca. Spożywanie buraka liściowego polecane jest w szczególności w przypadku anemii i dla kobiet w ciąży.

Jak najlepiej jeść boćwinę? Liście można spożywać na surowo, gotować lub blanszować.

Szpinak

Dlaczego szpinak jest uważany za jedno z najzdrowszych warzyw? Zawiera mnóstwo wartości odżywczych, dostarczając przy tym niewielu kalorii. Liściaste warzywa jak szpinak korzystnie wpływają na skórę, włosy czy kości. Dzięki wysokiej zawartości żelaza szpinak doskonale wpływa na zdrowie układu krwionośnego. Dostarcza także witamin K, A, C, manganu czy magnezu. Szpinak jest również źródłem chlorofilu, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Jaki szpinak wybrać? Najlepiej kupować warzywo o ciemnych, świeżo wyglądających liściach. Liście szpinaku powinny być pakowane luźno. Surowe warzywo ma łagodniejszy smak niż gotowane.

d2h1xz9

Cykoria

Jednym z najzdrowszych warzyw jest również cykoria. Dostarcza ona witamin i składników mineralnych takich jak cynk, magnez, mangan, wapń, potas i kwas foliowy, a także witamin A, B6, C, E i K.

Cykoria jest korzystna dla układu pokarmowego dzięki prebiotykowi nazywanemu inuliną. Pomaga ona zwalczyć refluks, niestrawność czy zgagę. Co więcej, inulina zmniejsza poziom złego cholesterolu LDL, a więc wpływa na obniżenie ryzyka zawału serca czy udaru.

Ekstrakt z cykorii zmniejsza także wzrost guzów w różnych typach raka. Warzywo to wspomaga także leczenie artretyzmu, a dzięki właściwościom przeciwzapalnym redukuje ból w schorzeniach takich jak osteoporoza.

d2h1xz9

Podziel się opinią

Share
d2h1xz9
d2h1xz9