UrodaPiękny - sztuczny uśmiech

Piękny - sztuczny uśmiech

Piękny - sztuczny uśmiech
Źródło zdjęć: © sxc.hu
30.03.2010 20:42, aktualizacja: 24.05.2018 14:35

Przez całe życie możesz mieć olśniewające zęby. Te "nowe" bywają ładniejsze od prawdziwych. Trzeba jednak sporo w nie zainwestować. Oto sposoby na nowy piękny uśmiech.

Przez całe życie możesz mieć olśniewające zęby. Te "nowe" bywają ładniejsze od prawdziwych. Trzeba jednak sporo w nie zainwestować.

Korona na spore ubytki

Kiedyś korony wykonywano głównie z metalu, przede wszystkim w celu umocowania uzupełnień protetycznych. Wyglądały nieestetycznie, aż wstyd było się uśmiechnąć. Dzisiaj trudno je odróżnić od zębów naturalnych.

Korona nie zastąpi całego, utraconego zęba, a jedynie jego część widoczną w jamie ustnej. Dlatego jest rozwiązaniem dla tych, którzy mają jeszcze własny, zdrowy korzeń. To do niego, za pomocą cementu, mocuje się koronę. Wewnątrz korony wciąż zrobione są z metalu (np. tytanu, złota), ale część zewnętrzną tworzy białe, imitujące zęba, tworzywo.

Najładniejsze i najdroższe, są korony w całości wykonane z porcelany: koszt jednej to ok. 2000 zł. Cena korony z wypełnieniem metalowym (w zależności od trwałości użytego metalu): od 300 do 1200 zł.

Budujemy mosty

Kiedy brakuje ci kilku zębów, porozmawiaj ze stomatologiem na temat możliwości założenia mostu. Podobnie jak te prawdziwe, mosty w protetyce są utworzone z filarów i przęseł. Filary stanowią korony, które nakłada się na naturalne zęby, sąsiadujące z luką w uzębieniu. Przęsła to jeden lub kilka uzupełnianych zębów.

Filary muszą być bardzo mocne. Dlatego zęby na nie przeznaczone zawsze powinno się prześwietlać i ewentualnie leczyć przed zakładaniem mostu. Najczęściej stomatolog zleca wykonanie pantomogramu, badania radiologicznego, które za jednym razem pozwala ocenić stan całej szczęki i wybrać najmocniejsze filary. Koszt badania to ok. 90 zł.

Sam most wykonuje się z kompozytu lub porcelany. Porcelanowy jest bardziej trwały. Kosztuje od 350 zł nawet do 1000 zł za punkt (jako punkt liczy się każdą lukę w uzębieniu i elementy mostu). Ceny mostów akrylowych zaczynają się już od 150 zł za punkt.

Zastępstwo z tytanu

Implant to najdoskonalsze, ale zarazem najdroższe, uzupełnienie protetyczne. Na jednego „nowego” zęba trzeba wydać nawet kilka tysięcy złotych. Sztuczny, zakładany na stałe, ząb składa się z dwóch elementów: śruby i korony porcelanowej.

Śruba udaje korzeń, musi więc być twarda i wytrzymała. Wykonana z mocnego tytanu zostaje umieszczona w kości szczęki podczas zabiegu chirurgicznego. Kiedy w nią wrośnie, przytwierdza się do śruby specjalne wsporniki, a na nich, kilka tygodni później, osadza koronę z porcelany, która naśladuje naturalną koronę.

Chociaż implanty zapewniają olśniewające efekty, trzeba na nie czekać bardzo długo. Tytan musi odpowiednio mocno wrosnąć w kość, a na to czasem trzeba czekać "tylko" trzy miesiące, ale bywa, że nawet rok.

Implanty należy czyścić za pomocą: specjalnej szczoteczki do zębów (rodzaj dobiera stomatolog), międzyzębowej szczoteczki oraz nici do zębów. Nie poleca się używania elektrycznych szczoteczek, ponieważ mogłyby uszkodzić koronkę lub implant. Odpowiedniej higieny jamy ustnej powinien nauczyć cię lekarz lub pielęgniarka.

Po prostu proteza

Stosuje się ją wtedy, gdy brakuje co najmniej dwóch zębów, a założenie mostu nie jest możliwe. By ją wykonać, trzeba odwiedzić stomatologa co najmniej pięć razy.

Najwygodniejsza jest proteza szkieletowa, wyposażona w specjalny, cienki, metalowy system, utrzymujący ją w szczęce. W jamie ustnej trzyma się dzięki klamrom, zasuwom i cierniom. Ponieważ te mogą być widoczne, a zarazem nieestetyczne, zastępuje się je elementami precyzyjnymi: zamkami, zatrzaskami i magnesami. Oczywiście proteza zaopatrzona w klamry jest tańsza. Podobnie jak wykonana z akrylu zwykła proteza osiadająca, bez szkieletu.

W pełni akrylowe są protezy pełne (zastępujące wszystkie zęby). Ich utrzymywanie w jamie ustnej można poprawić z pomocą klejów dostępnych w aptece.

Protezę trzeba zwykle wymieniać co pięć lat. Całkowita kosztuje do 1200 zł, osiadająca częściowa 50-100 zł za ząb, szkieletowa nawet 1500 zł.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także