Pielęgnacja skóry osoby starszej - jak myć, by nie szkodzić
Ludzie starsi często myją się znacznie mniej niż powinni, czego przyczyn jest bardzo wiele. Problem staje się poważniejszy jeszcze, gdy dochodzą problemy z inkontynencją, a senior majtki chłonne uważa za produkt, z którego nie zamierza korzystać. Gdy nasz bliski zaczyna potrzebować naszej pomocy, oznacza to również dbanie o jego higienę i mycie. Warto zatem dowiedzieć się jak myć, aby nie szkodzić.
Podczas opieki nad osobą starszą powinniśmy zgłębić naszą wiedzę na wiele tematów, nie tylko psychologii problemu opieki, lecz także higieny. Aby nieść pomoc, najpierw należy zrozumieć jego genezę i przyczyny. Żadne trudne zachowanie seniora nie jest wymierzone w nas bezpośrednio, lecz jest wynikiem pewnych uwarunkowań, związanych ze stanem zdrowia, stanem psychicznym, zmianami w życiu, lękami itd. Postarajmy się zrozumieć naszych podopiecznych, da nam to więcej siły, empatii i pomoże skuteczniej sprawować opiekę.
Problemy z higieną – jakie są przyczyny
Przyczyn nieodpowiedniego utrzymywania higieny jest wiele. Nie jest to wcale złośliwe zachowanie lub celowe zaniedbanie. Osoby starsze niegdyś mogli należeć do najbardziej higienicznych ludzi i maniaków porządku, co nie znaczy, że w podeszłym wieku są w stanie sobie z tym poradzić. Dlatego do każdego tematu podchodź delikatnie i rozmawiaj. Jeżeli trzeba – opowiedz, jakie korzyści dają majtki chłonne, regularna higiena, itd.
Niektóre przyczyny kiepskiej higieny:
• Problemy z pamięcią (luki w pamięci) – senior nie pamięta czy się mył, wydaje mu się, że mył się wczoraj, a było to tydzień temu.
• Wstyd, że potrzebuje pomocy. Często w miarę samodzielne osoby starsze wstydzą się, że nie radzą sobie z wzięciem prysznica. Wielu z nich ma wanny, do których nie są w stanie wejść lub jest to niebezpieczne. Jeżeli zdarzają im się zawroty głowy boją się upadku. Poza wstydem pojawia się również lęk, że gdy powiedzą i poproszą o pomoc, stracą kontrolę nad własnym życiem – nad jego intymną sferą.
• Jeżeli posiadają stałego opiekuna, często osoby takie traktują podopiecznych dość instrumentalnie, a same czynności pielęgnacyjne dość mechanicznie. A są to przecież niezwykle intymne czynności. Dochodzi do tego poczucie wstydu, poniżenia i braku prywatności. Jeżeli więc będziesz myć seniora – zachowaj szacunek dla niego i jego emocji, nie rozmawiaj przez telefon, nie oglądaj telewizji, nie traktuj go źle.
• Brak poczucia, że należy dbać o higienę, związany ze stanem zdrowia osoby starszej.
Dbaj o skórę z rozsądkiem
Pamiętaj, że skóra seniora jest bardzo delikatna i wrażliwa na podrażnienia. Nie wolno myć jej zwykłym mydłem, gdyż wysuszy się jeszcze bardziej i mogą wystąpić łatwiej obtarcia lub inne problemy skórne. Należy stosować wyłącznie preparaty do skóry suchej i wrażliwej, jak emolienty lub dermokosmetyki (np. takie jak do skóry atopowej) plus emulsje nawilżające z emolientami. Poza tym istotne jest używanie kremów pielęgnacyjnych miejsca narażone na podrażnienia (intymne, wszelkie zgięcia skórne, fałdy skóry) oraz preparaty leczące odleżyny. Zwłaszcza higiena miejsc intymnych jest ważna. Jeżeli senior cierpi na nietrzymanie moczu konieczne są majtki chłonne, które będą regularnie zmieniane, a skóra natłuszczana.