Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym
Trądzik nie jest miłą przypadłością, niezależnie od jego rodzaju. Może się zdarzyć, że trafimy do grupy "szczęśliwców", których cera została dotknięta tzw. trądzikiem różowatym. Pamiętajmy, że w tej chorobie szczególnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, nadzwyczaj w tym przypadku wrażliwej.
25.01.2018 | aktual.: 25.01.2018 16:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czym jest trądzik różowaty?
Jak wiele chorób, także i trądzik ma swoje odmiany kliniczne. Zarówno trądzik pospolity, jak i różowaty są chorobami o przewlekłym charakterze. Jednak trądzik różowaty jest wyjątkowo uciążliwy dla pacjenta i stanowi duży problem związany z odpowiednim dobraniem kuracji leczniczej i pielęgnacji cery. Już nasi przodkowie opisali pewną przypadłość, która dotykała jedynie osoby dojrzałe, o jasnej cerze. Nazywano ją "przekleństwem Celtów", obecnie występuje pod nazwą trądziku różowatego (łac. rosacea). Choruje na niego 2 proc. ludzkiej populacji, w dodatku często objawy są mylnie interpretowane.
Trądzik różowaty jest dużym problemem, ponieważ zmiany zlokalizowane są na twarzy i zwykle bardzo widoczne dla innych ludzi. Przyczyn choroby nie wyjaśniono do końca, jednak w dużej części rosacea ma podłoże genetyczne oraz środowiskowe. Choroba występuje częściej u kobiet. Wśród czynników ryzyka wymienia się: wcześniej występujący trądzik pospolity, łojotok, stres, wpływ czynników hormonalnych oraz naczyniorozszerzających (gwałtowne zmiany temperatury, alkohol, niektóre leki). Pod względem objawów różni się od trądziku pospolitego. Początkowo w okolicach nosa, czoła i policzków osoby dotkniętej chorobą pojawiają się zaczerwienienia i "pajączki". Następnie przekształcają się one w krosty oraz grudki, czasami zmiany przerastają, tworzą się nacieki zapalne pozostawiające blizny, szczególnie w okolicy nosa.
Odmiany i sposób pielęgnacji
Osoby dotknięte trądzikiem różowatym często podejmują z nim nierówną walkę błędnymi metodami. Pamiętając jeszcze czasy trądziku młodzieńczego, sięgają po preparaty antybakteryjne (przeznaczone do stosowania w trądziku pospolitym), które nie dość, ze nie są skuteczne, a mogą nawet spowodować zaostrzenie zmian i podrażnienie. Czasami poprzestają tylko na pokrywaniu zmian na twarzy grubą warstwą makijażu – blokując w ten sposób pory na skórze i pogarszając wygląd cery.
Aby złagodzić i zredukować objawy trądziku różowatego, należy najpierw postawić właściwe rozpoznanie. Dopiero wtedy możemy podjąć skuteczne działania.
- Odmiana rumieniowa Objawy: Ta postać trądziku różowatego charakteryzuje się powstaniem rumienia na powierzchni skóry twarzy. Najczęściej występują one w okolicach nosa, policzków oraz czoła. Początkowo mają charakter zwiewny i przemijający, jednak z czasem dochodzi do utrwalenia rumienia i pojawienia się "pajączków".
Sposób pielęgnacji: Na tym etapie leczenie opisywanego trądziku nie jest jeszcze takie trudne. Najlepiej na czas kuracji zrezygnujmy z nadmiaru makijażu. Pomogą nam odpowiednie kremy przeciwtrądzikowe przeznaczone do stosowania w rosacea, a także nawilżające – brońmy skórę przed wysuszeniem i narażeniem na niekorzystne działanie warunków środowiska. Musimy stosować kremy z wysokim filtrem UV, gdyż promieniowanie słoneczne również powoduje zaostrzenie zmian. Poza tym w skład preparatów często wchodzą wyciągi roślinne, nawilżające skórę i sprzyjające jej regeneracji. Stosowane kosmetyki powinny wzmocnić barierę naskórkową, uszczelnić ścianki naczynek krwionośnych oraz nawilżyć podrażniony naskórek. Pomoże również zmiana diety. Warto zrezygnować z potraw o wysokim indeksie glikemicznym na rzecz owoców i warzyw bogatych w witaminy oraz błonnik.
- Odmiana grudkowo-krostkowa Objawy: Nieleczony trądzik rumieniowy z czasem przekształca się w grudkowo-krostkowy. Jak sama nazwa wskazuje, na skórze dotkniętej nim osoby pojawiają się krostki i grudki. Nierzadko zmianom tym towarzyszy niewielki lub umiarkowany świąd.
Sposoby pielęgnacji: Łatwiej zapobiegać niż leczyć – przekonamy się o tym, jeśli zignorujemy objawy postaci rumieniowej trądziku różowatego. Na tym etapie wciąż jednak możemy działać, unikając pogorszenia stanu skóry. Konieczna będzie wizyta u lekarza specjalisty, który wspomoże pielęgnację kosmetyczną odpowiednim leczeniem i zabiegami.
- Odmiana przerosła (przerastająca) Objawy: W bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić odmiana przerosła trądziku różowatego. W odmianie tej dominuje przerost gruczołów łojowych i nieestetyczne zmiany w postaci guzów, nacieków zapalnych i blizn. Wykwity zlokalizowane są najczęściej w okolicy nosa i dotyczą zwykle mężczyzn – rhinophyma.
Sposoby pielęgnacji: Na tym etapie choroby wizyta u dermatologa jest absolutnie konieczna. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zmian. Efekt kosmetyczny jest bardzo dobry.
W tym przypadku należy podkreślić, że choć choroba znacznie częściej dotyka kobiet, to panowie zazwyczaj ignorują początkowe stadia choroby, nie leczą się i nie używają właściwych kosmetyków. Prowadzi to do rozwoju ciężkich postaci trądziku różowatego, w tym rinophyma. Zmiany są bardzo nieestetyczne i kojarzą się z nadużywaniem alkoholu.
Pamiętajmy, że od właściwej diagnozy, poprzez pielęgnację i leczenie, możemy znacznie złagodzić zmiany skórne i zatrzymać rozwój choroby. Koniecznie regularnie i codziennie dbaj o cerę z trądzikiem różowatym, ponieważ poprawa zależy od systematycznego stosowania odpowiednich kosmetyków i preparatów leczniczych.
Weryfikacja merytoryczna: lek. Joanna Sieniawska
Partnerem artykułu jest Ziaja