FitnessPierwsza szczepionka na raka

Pierwsza szczepionka na raka

Szczepionka chroniąca przed rakiem szyjki macicy dostępna będzie wiosną na polskim rynku. Prawdopodobnie zabezpieczy ona na całe życie przed wirusem HPV, towarzyszącemu wszystkim przypadkom raka. Koszt szczepionki szacowany jest na około 300 zł.

Pierwsza szczepionka na raka
Źródło zdjęć: © AFP

29.11.2006 | aktual.: 11.09.2018 15:34

Polska jest wyspą wśród krajów Uni Europejskiej, ze względu na najwyższą liczbę zachorowań na raka szyjki macicy. Co roku, na ten nowotwór zapada 4 tysiące kobiet, z których połowa umiera. Oznacza to, że dziennie 10 kobiet dowiaduje się o chorobie, a 5 z nich umiera. Wysoka zapadalność i umieralność na tę chorobę w Polsce, wynika zdaniem lekarzy, głównie ze zbyt niskiej wiedzy na temat choroby i prostych metod jej uniknięcia. Nie jest ona schorzeniem uwarunkowanym genetycznie, a więc jest chorobą, której można zapobiegać. Regularne wizyty u ginekologa, coroczne badanie cytologiczne i w końcu szczepionka – to skuteczna recepta na walkę z nią.

Zabójczy wirus

Rak szyjki macicy jest konsekwencją zakażenia się wysoko rakotwórczymi typami wirusa HPV czyli brodawczaka ludzkiego (typ 18 i 16). Powoduje on ponad 70 proc. przypadków nowotworów. Na zakażenie wirusem narażona jest każda kobieta, niezależnie od wieku.

Zainfekowane wirusem kobiety mogą samoistnie zwlaczyć infekcję. I tak dzieje sie w części przypadków. O tym, jednak jak wirus może być groźny niech świadczy fakt, że jego obecność odnotowano w 99,7 proc. przypadków wystąpienia raka szyjki macicy.

Nosicielami wirusa HPV są mężczyźni. Wirus nie przenosi się tak jak choroby przenoszone drogą płciową. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt nawet ze skórą np. podbrzusza.

Kto jest najbardziej narażony na zakażenie wirusem? Według lekarzy najistotniejsze czynniki to: wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego, duża liczba partnerów, porodów oraz palenie papierosów, infekcje i stosowanie wielu środków antykoncepcyjnych.

Bezobjawowa i długotrwała choroba

Od infekcji do wystąpienia nowotworu mija czasem wiele lat, czasem jednak choroba postępuje szybko. Przewlekle stany zapalne są sygnałem do dokładniejszego badania i kontroli na obecność wirusa. Bywa, że mimo braku zmian szyjki macicy pojawia się rak. Najczęściej choroba występuje bezobjawowo, ale czasem towarzyszą jej takie symptomy jak wodniste upławy, krwawienia po stosunku czy badaniu. Bóle występują póżno, najczęściej w stadium zaawansowanym choroby.

Dlatego badanie cytologiczne, mimo pewności w 30-60 proc. - jest nadal konieczną profilaktyką. Dodajmy, że w Polsce ok. 30 proc. kobiet wykonuje cytologię, nie wiadomo jednak czy cyklicznie? Pewniejsze niż cytologia jest kolposkopia czyli ocena szyjki macicy. - Szczepienie nie zwalnia z badań cytologicznych – przestrzega dr Dariusz Wójcik, ordynator z Centrum Zdrowia Swissmed.

Wygrać z rakiem

Regularne badania nie dają pewności niewystępowania choroby. W jej przypadku jednak, umożliwią zdiagnozowanie i leczenie. A im wcześniejsze stadium choroby, tym większa szansa na całkowite wyleczenie.

Przykładem jest historia choroby i wyleczenia Idy Karpińskiej, młodej i pięknej kobiety, której udało się wygrać z rakiem. - Kiedy dowiedziałam się, że jestem chora, starałam się dowiedzieć o chorobie jak najwięcej. Okazło się, że wcale nie jest to takie łatwe. Szukałam wsparcia, pomocy i... nie znalazłam nikogo - wspomina. - Musiałam radzić sobie sama.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Teraz, po zwalczeniu choroby, swoją wiedzą na temat profilaktyki i leczenia oraz wsparciem dzieli się z kobietami poprzez stowarzyszenie na rzecz walki z rakiem „Kwiat kobiecości”. Działa ono już w Warszawie, Poznaniu, Koninie, Turku i Trójmieście. Adres: www.kwiatkobiecosci.pl

Ida Karpińska namawia do zainteresowania się zagadnieniem zdrowe kobiety. Organizuje także pomoc i wsparcie dla tych, które zetknęły się z chorobą.

– Najgorsze to zamknąć się w czterech ścianach – przekonuje. – Do nas zawsze mogą zadzwonić kobiety i porozmawiać.

- Zaświtała nadzieja, że będzie zabezpieczenie przed chorobą – mówi dr Dariusz Wójcik, zapowiadający wejście na polski rynek nowej szczepionki. - Trwa ostatnia faza prób klinicznych. W Stanach Zjednoczonych szczepionka jest już dostępna. Wiosną przyszłego roku powinna być dostępna także u nas.

Jak informują lekarze, jej cena wynosić będzie równowartość ponad 100 dolarów amerykańskich i nikłe są szanse na refundację z NFZ.

Jak zawsze w przypadku nowego leku, pozostaje jeszcze wiele pytań bez odpowiedzi. Sądzi się, że szczepionka będzie chronić przed wirusem przez całe życie, ale takiej pewności nie potwierdziły jeszcze badania. Dyskusyjna jest kwestia czy szczepić się, kiedy stwierdzono obecność wirusa lub został on zwalczony przez organizm? I w końcu czy szczepć mężczyzn?

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)