Pierwsza wizyta u ginekologa
Na temat pierwszej wizyty u lekarza ginekologa narosło wiele mitów. Koleżanki opowiadają wiele sprzecznych informacji, o tym, co czeka Cię w gabinecie ginekologicznym. Chciałabyś porozmawiać o antykoncepcji, ale często wstydzisz się zadać na ten temat pytanie. Zanim pójdziesz po raz pierwszy do ginekologa, warto się odpowiednio przygotować. Dzięki temu Twój stres będzie mniejszy.
Na temat pierwszej wizyty u lekarza ginekologa narosło wiele mitów. Koleżanki opowiadają wiele sprzecznych informacji, o tym, co czeka Cię w gabinecie ginekologicznym. Chciałabyś porozmawiać o antykoncepcji, ale często wstydzisz się zadać na ten temat pytanie. Zanim pójdziesz po raz pierwszy do ginekologa, warto się odpowiednio przygotować. Dzięki temu Twój stres będzie mniejszy.
Pojawienie się pierwszej miesiączki nie jest jeszcze powodem, że powinnaś iść do lekarza. Jeśli miesiączki są w miarę regularne, niezbyt obfite i niezbyt bolesne – pierwszą kontrolną wizytę możesz odłożyć do 18-go roku życia.
Natomiast porady wymagają sytuacje, gdy np. menstruacja pojawiła się i była przez jakiś czas regularna, a później zanikła albo towarzyszą jej bardzo silne skurcze i bóle brzucha. Wizyta jest wskazana, gdy coś Cię niepokoi np. bolesne współżycie. Zwróć się do ginekologa, gdy potrzebujesz środków antykoncepcyjnych, i koniecznie, gdy podejrzewasz, że jesteś w ciąży.
Jak wybrać lekarza?
Najlepiej, aby była to osoba polecona przez inną kobietę, której ufasz. Możesz poprosić o pomoc w tej sprawie mamę, która ma zazwyczaj swojego lekarza. Bywa jednak, że dziewczęta nie chcą chodzić do tego samego lekarza, co ich mama, a wtedy można poradzić się koleżanki, która już ma taką wizytę za sobą. Decyzje co do płci lekarza musisz podjąć sama. Jeśli bardzo się krępujesz – bardziej komfortowo będziesz się czuła u ginekologa – kobiety.
Przygotuj się!
Przypomnij sobie, albo zapytaj mamy o choroby, na które dotychczas chorowałaś (np. świnka, odra, różyczka, ospa). Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki, wypisz dokładnie ich nazwy. Przed wizytą umyj się, ale nie stosuj płynów do higieny intymnej. Ubierz się raczej w luźną spódnicę czy tunikę niż obcisły podkoszulek.
Możesz czuć się skrępowana, gdy lekarz poprosi cię o rozebranie od pasa w dół i przejście na fotel, który znajduje się zazwyczaj trochę dalej od parawanu. Nie w każdym gabinecie są natomiast jednorazowe fartuszki, którymi będziesz mogła się okryć. Weź ze sobą legitymację szkolną lub dowód i potwierdzenie ubezpieczenia. Zapisz na kartce datę ostatniej miesiączki. Lekarz zapyta też, czy krwawienia są regularne.
Badanie
Powiedz lekarzowi, że to twoja pierwsza wizyta. Gdy już odpowiesz na wszystkie pytania, lekarz poprosi, abyś rozebrała się za parawanem od pasa w dół i położyła na fotelu ginekologicznym. Po bokach fotel znajdują się dwie metalowe wypustki na nogi. Nie musisz się obawiać, że nie będziesz umiała się położyć. Lekarz pomoże zająć Ci najwygodniejszą pozycję.
Samo badanie polega na włożeniu dwóch palców do pochwy, a drugą ręką lekarz delikatnie przytrzyma Cię za dół brzucha. W ten sposób sprawdza wielkość oraz położenie pęcherza moczowego, macicy i jajowodów. Lekarz może też użyć małego plastikowego wziernika, by obejrzeć szyjkę macicy. Podczas badania postaraj się rozluźnić. Im bardziej będziesz spięta, tym bardziej może być dla Ciebie nieprzyjemne.
Jeżeli będzie to konieczne, lekarz zrobi lub zaleci wykonanie badania USG w celu dokładniejszej oceny narządu rodnego. Jeśli jeszcze nie współżyłaś, Twoja budowa anatomiczna może uniemożliwić przeprowadzenie badania przez pochwę. Lekarz może zaproponować wtedy badanie przez odbyt, które można przeprowadzić u każdej dziewczyny.
Zapytaj lekarza
Jeśli masz jakieś pytania, nie wstydź się i pytaj. Po to jest ginekolog, aby rozwiał Twoje wątpliwości. Mądry lekarz cierpliwie odpowie na Twoje pytania, wyjaśni na czym polega badanie i profilaktyka. Porozmawiaj też o metodach antykoncepcji najlepszych dla Ciebie.