Trwa ładowanie...
d3y1e3o

Pigułki na nietolerancję glutenu wkrótce w sprzedaży

Dieta bezglutenowa to "hit" ostatnich miesięcy. Jednak dla osób chorych na celiakię to nie moda, a konieczność. Być może wkrótce na rynek trafią pigułki, które niwelują skutki nietolerancji glutenu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pigułki na nietolerancję glutenu wkrótce w sprzedaży
(123RF)
d3y1e3o

Dieta bezglutenowa stała się z pewnością popularniejsza niż regularne spożywanie jarmużu. Entuzjazmu jej miłośników nie podzielają jednak osoby chorujące na celiakię. Dla nich dania bezglutenowe nie są chwilową zachcianką, lecz koniecznością. To właśnie z myślą o chorych kanadyjscy naukowcy postanowili opracować pigułki, które niwelują skutki nietolerancji glutenu.

Nad tabletkami pracuje zespół z Uniwersytetu Alberty. Przewodniczący mu prof. Hoon Sunwoo swoje badania rozpoczął, by pomóc chorującemu na celiakię przyjacielowi. Postępy w pracach nad tabletkami niwelującymi objawy nadwrażliwości na gluten są jednak doskonałą wiadomością dla każdego, kto jest na niego uczulony.

Obecnie jedyną opcją dla osób, u których stwierdzono celiakię, jest rezygnacja z żywności zawierającej gluten. Zapowiadane przez Kanadyjczyków tabletki pozwolą jeść produkty z glutenem - w tym chleb, makaron i pizzę - bez skutków ubocznych. By zapobiec bólom brzucha, głowy, wzdęciom, zmęczeniu i niedokrwistości będzie trzeba łykać je na kilka minut przed posiłkiem.

d3y1e3o

Skuteczność tabletek ma sięgać od jednej do dwóch godzin. Pigułki będą wiązać się z glutenem w żołądku (szczególnie z gliadyną, składnikiem glutenu, który powoduje problemy z trawieniem) i zobojętniać go, uniemożliwiając w ten sposób wchłanianie gliadyny, a tym samym chroniąc jelita.

Niestety, pigułki nie będą służyć wyleczeniu, a jedynie poprawie jakości życia osób chorych na celiakię. Tabletki wejdą do sprzedaży najwcześniej za trzy lata, ale jak to niektórzy mawiają, lepiej późno niż wcale.

* Wybierz The Look Of The Year Wirtualnej Polski*

* Bezglutenowe kotleciki jaglane z marchewką*

* Błonnik a dieta bezglutenowa*

d3y1e3o

Podziel się opinią

Share

d3y1e3o

d3y1e3o