Pij kawę na zdrowie
Najnowsze badania potwierdzają, że codzienne picie kawy pomaga walczyć ze stanami zapalnymi organizmu. Naukowcy odkryli, że kofeina pomaga walczyć ze stanami zapalnymi, a na odwieczne pytanie „czy kawa jest niezdrowa dla twojego organizmu?” odpowiadają zgodnie, że nie. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie „Nature Medicine” wykazały, że osoby starsze, które regularnie piją kawę, rzadziej borykają się ze stanami zapalnymi, które są przecież przyczyną wielu, jak nie większości, poważnych chorób.
-Im ktoś spożywa więcej kofeiny, tym prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłego zapalenia organizmu jest mniejsze - mówi autor badania, David Furman, członek Instytutu Odporności, Transplantacji i Infekcji na Uniwersytecie w Stratford.
W przeprowadzonym badaniu wzięły udział dwie grupy wiekowe – osoby młode i w podeszłym wieku. Furman i jego współpracownicy przeanalizowali próbki krwi pobrane od uczestników badania. U osób starszych, geny związane z zapaleniem wykazują znacznie większą aktywność niż u osób młodszych, dlatego nie dziwi fakt, że wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko przypadłości, jaką jest przewlekłe zapalenie organizmu.
Choroby starcze, takie jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, nowotwory i choroba Alzheimera są wynikiem przewlekłych zapaleń organizmu. - Większość chorób starczych nie jest wynikiem podeszłego wieku, ale raczej chorób zapalnych – uważa Furman. Im czyjeś geny związane z zapaleniem są bardziej aktywne, tym bardziej prawdopodobne, że taka osoba może borykać się wysokim ciśnieniem krwi i miażdżycą.
Co więcej, nawet wśród osób w podeszłym wieku, których geny wykazywały mniejszą podatność na zapalenia, były bardziej chronione z jeszcze jednego powodu. Mianowicie wszyscy pili regularnie kawę. Badania pokazały, że osoby, które piją więcej niż pięć filiżanek dziennie kawy, wykazują niski poziom aktywności w ciągu genów zapalnych. Naukowcy na podstawie opublikowanych badań twierdzą, że kofeina hamuje geny odpowiedzialne za wywoływanie przewlekłych stanów zapalnych.
Celem naukowców nie jest, by każdy ślad zapalenia w naszym organizmie natychmiast usunąć – stan zapalny to ważna funkcja obronna układu immunologicznego, który w ten sposób radzi sobie ze zwalczaniem infekcji i usuwaniem związków potencjalnie toksycznych. - Jednak wraz z wiekiem organizm coraz gorzej radzi sobie z wszelkiego rodzaju zapaleniami – mówi Mark Davis, dyrektor Instytutu w Stratford. - Ale teraz, dzięki tym badaniom, możemy zbadać geny, które wcześniej nie były łączone z zapaleniami.
Teraz najważniejsze jest to, by wykorzystać zdobyte informacje. Jednak Furman wraz ze współpracownikami już wkrótce chce zacząć badania immunologiczne na grupie 1000 osób. Ich celem jest określenie, czy kto może znajdować się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na przewlekłe stany zapalne organizmu.
Jednak zanim te wyniki zostaną opublikowane, idąc za wzorem starszych amatorów kawy, wypicie filiżanki lub dwóch dziennie kawy jest dobrym pomysłem.