Kto nie wyrobi, ten może pożałować. NFZ daje za darmo

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to kluczowy dokument, który pozwala na ulgę i bezpieczeństwo podczas podróży po Europie. Przyda się przed feriami zimowymi i wakacjami. Jego wyrobienie jest bardzo proste.

Planujesz wypad narty za granicę? Wyrób to przed podróżą / zdjęcie poglądowe
Planujesz wypad narty za granicę? Wyrób to przed podróżą / zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, znana jako EKUZ, to dokument potwierdzający prawo do opieki zdrowotnej w ramach publicznych systemów ochrony zdrowia w krajach Unii Europejskiej, a także Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinie i Islandii. W Polsce wydawany jest osobom posiadającym ubezpieczenie zdrowotne.

EKUZ nie zastępuje jednak ubezpieczenia turystycznego. Oznacza to, że nie pokryje kosztów powrotu do kraju czy pozostawienia bagażu. Zapewni natomiast dostęp do opieki medycznej podczas pobytu, pod warunkiem równego traktowania z obywatelami danego państwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyjeżdżasz na ferie? Uważaj. Oferta biura to za mało

Jak uzyskać EKUZ?

Karta EKUZ może być wyrobiona na kilka sposobów. Najprościej jest złożyć wniosek poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub aplikację mojeIKP, która dodatkowo pozwala na wystąpienie o elektroniczny certyfikat zastępujący fizyczną kartę. Wniosek można także składać osobiście w oddziałach NFZ.

Na wydanie karty czeka się do pięciu dni roboczych. W sezonie zimowym i wakacyjnym proces ten może się jednak wydłużyć. Osoby udające się osobiście do NFZ mogą oczekiwać na wydanie EKUZ od ręki. Każda osoba muszą posiadać swoją własną kartę.

Karta EKUZ jest bezpłatna

Posiadanie EKUZ jest niezwykle ważne, szczególnie w okresie urlopowym, gdy wyjazdy zagraniczne są znacznie częstsze. Dzięki niej zyskujemy prawo do korzystania z usług medycznych na takich samych zasadach, jak obywatele krajów, które odwiedzamy.

EKUZ nie jest jednak alternatywą dla prywatnego ubezpieczenia. Jest to dokument zapewniający niezbędną opiekę medyczną, jednak tylko w ramach systemu publicznego. Jego wydanie jest całkowicie bezpłatne dla osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce. Koszty związane z usługami prywatnymi pozostają naszym obowiązkiem.

Trzeba pamiętać, że EKUZ nie gwarantuje darmowej opieki zawsze i wszędzie. W niektórych krajach część kosztów będzie wymagana, np. we Francji trzeba pokryć 30 proc. kosztów wizyty u lekarza, a w Niemczech 10 euro za dzień pobytu w szpitalu. Karta nie obejmuje również zaplanowanych zabiegów ani leczenia w placówkach prywatnych.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)