Blisko ludziPlastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne

Plaster jest niewątpliwie jedną z najbardziej wygodnych metod antykoncepcyjnych. Wystarczy pamiętać o nim raz na tydzień, nie trzeba martwić się niczym przed stosunkiem, ani po, a przy tym wszystkim jest także modny.

Plastry antykoncepcyjne

06.12.2006 | aktual.: 09.01.2012 11:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Plastry antykoncepcyjne są niewątpliwie jedną z najbardziej wygodnych metod antykoncepcyjnych. Wystarczy pamiętać o nim raz na tydzień, nie trzeba martwić się niczym przed stosunkiem, ani po, a przy tym wszystkim jest także modny. Plastry antykoncepcyjne noszą znane aktorki, modelki, które często starają się go wręcz eksponować. Ma także wady – może dawać nieprzyjemne skutki uboczne, szybko się brudzi, często odstrasza także cena plastrów – ich koszt to ok. 60-70 zł za 3 sztuki, które starczają na jeden miesiąc.

Plastry antykoncepcyjne zawierają środki hormonalne, które, tak jak pigułki antykoncepcyjne, chronią przed niechcianą ciążą. Hormony zawarte w plastrze przenikają przez skórę do krwioobiegu. Trochę jak science fiction? Już nie – leki podawane przez plastry przyklejane do skóry powoli przestają być czymś nowym i zaskakującym. Są też zdrowsze od pigułek dla wątroby – nie obciążają jej w żaden sposób, a tabletki często są przyczynami problemów z tym organem.

Jest jednak także druga strona medalu – przez skórę hormony przenikają lepiej i szybciej, dlatego do organizmu dostaje się więcej hormonów niż przy stosowaniu tabletek o identycznym składzie. Dlatego nie jest to metoda dla kobiet, które potrzebują jak najmniejszej dawki hormonów. Należy także pamiętać, że plastry mają działanie jedynie antykoncepcyjne – nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wiele kobiet stosujących plastry narzeka na to, iż mimo obietnic producenta, zdarza im się odkleić podczas intensywnego pływania, a nawet w czasie kąpieli. Dlatego z plastrem antykoncepcyjnym należy postępować delikatnie i nie zapominać o nim w czasie brania prysznica czy pływania. Plastry, co wygląda nieestetycznie, często się brudzą i tym także denerwują kobiety, które je stosują. O tym także warto wiedzieć przed decyzją o zmianie metody antykoncepcyjnej na plastry. Nie wolno zapominać, że jak każda hormonalna metoda antykoncepcyjna, stosowanie plastrów także powinno być konsultowane z lekarzem ginekologiem. Na pewno nie mogą go stosować kobiety z dużą nadwagą. Tak jak przy tabletkach antykoncepcyjnych, kobiety cierpiące na przewlekłe choroby powinny powiedzieć o nich ginekologowi przepisującemu plastry. Choroby serca, padaczka, cukrzyca, czy inne poważne przypadłości mogą być przeciwwskazaniem do stosowania hormonalnej antykoncepcji. Należy także pamiętać, że stosowanie plastrów może zwiększać ryzyko
zakrzepicy. Nie wiadomo, czy plastry wpływają na zwiększenie ryzyka zachorowanie na raka piersi, na pewno rak w przypadku tych kobiet jest częściej i szybciej wykrywalny co jest spowodowane częstszymi wizytami u specjalistów, podobnie jak z rakiem szyjki macicy.

Plastry, podobnie jak pigułki mogą wywoływać niepożądane działania oboczne, szczególnie na początku stosowania. O wszystkich niepokojących objawach należy mówić ginekologowi, który może zdecydować o odstawieniu tej metody antykoncepcyjnej. Najczęściej występujące nieprzyjemne dolegliwości na początku stosowania plastrów to plamienia, delikatne krwawienia, mdłości, bóle piersi, a także depresja. Jest również możliwy przyrost masy ciała, i inne przykre dolegliwości, które jednak powinny szybko minąć. Najczęściej występujące działania niepożądane, tzn. plamienia, krwawienia, czy mdłości zazwyczaj ustąpią po pierwszych 3 miesiącach stosowania plastrów.

Największą zaletą plastrów jest niewątpliwie fakt, iż wystarczy o nich pamiętać 3 razy w miesiącu. Ich stosowanie jest dość proste; pierwszy plaster nakleja się na skórę w pierwszym dniu miesiączki. Należy go bardzo dokładnie przykleić upewniając się, czy dobrze przylega. Nakleja się go na niezmienioną chorobowo, zdrową, suchą, czystą i nieowłosioną skórę. Najlepiej naklejać plaster na pośladkach, brzuchu, zewnętrznej części ramienia, lub górnej części tułowia. Plastry nakleja się raz w tygodniu, przez 3 tygodnie, potem następuje 7-dniowa przerwa. Potem, w 28 dniu cyklu nakleja się kolejny. Oczywiście nigdy nie należy mieć na ciele więcej niż jeden plaster. Trzeba także uważać, żeby plastra nie „traktować” kosmetykami, uważać przy ubieraniu się, oraz w czasie kąpieli. Jeśli plaster odklei się, należy przykleić go ponownie, lub nakleić nowy.

Plastry są stworzone przede wszystkim dla młodych, aktywnych kobiet, mających stałego partnera, które nie chcą codziennie martwić się antykoncepcją. Jest to wygodna, sprawdzona metoda antykoncepcyjna, którą polecają przede wszystkim stosujące ją panie. Dlatego warto rozważyć możliwość przejścia z pigułek antykoncepcyjnych na plastry. Plastry antykoncepcyjne dają jeszcze więcej swobody, a tyle samo bezpieczeństwa.

Komentarze (4)