Plażowanie też może być groźne. Uważaj na te drobnoustroje

Bez relaksu na plaży wielu z nas nie wyobraża sobie wakacji. Wydaje się, że największymi zagrożeniami podczas plażowania może być poparzenie słoneczne lub nieuwaga podczas pływania. Okazuje się, że na plaży możemy też zakazić się niebezpiecznymi zarazkami.

Na plaży musimy uważać na drobnoustroje
Na plaży musimy uważać na drobnoustroje
Źródło zdjęć: © Getty Images | Getty Images

Sezon na plażowanie rozpoczyna się na dobre. Już za chwilę, kiedy ruszą wakacje, kąpieliska w kraju i w zagranicznych kurortach zaczną przeżywać prawdziwe oblężenie. Nic dziwnego – gorący piasek, zbieranie muszelek, zabawa w wodzie to dla wielu osób synonimy letniego wypoczynku.

Plażowanie nie może obyć się bez ochrony przed słońcem - używania kremu z filtrem UV i noszenia nakrycia głowy, a także rozwagi podczas pływania w morzu czy jeziorze. Niewielu zastanawia się jednak nad tym, że piasek na plaży jest pełen rozmaitych drobnoustrojów, które mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości. Kluczowe w uchronieniu się przed nimi jest zachowanie higieny, częste mycie i dezynfekowanie rąk oraz mycie owoców i warzyw.

Na plaży są m. in. drożdże i bakterie. Skutki zakażenia mogą być przykre

Nie tylko na basenie łatwo zarazić się grzybicą skóry i paznokci - to możliwe również na plaży. W piasku, po którym chodzimy na boso, możemy złapać dermatrofity, gatunki Aspergillus czy Candida.

Dużym niebezpieczeństwem są także bakterie obecne w zanieczyszczonej wodzie lub w piasku, chociażby Escherichia coli, Enterococcus czy Salmonella. Jeśli zakazimy się nimi, będziemy narażeni na zatrucie pokarmowe – wymioty, biegunkę i bóle brzucha. Przypadkowe dostanie do ust piasku czy wody podczas pływania, szczególnie w stojącym jeziorze, a nawet połknięcie jedzenia, które było ubrudzone piaskiem, może mieć naprawdę przykre skutki.

Masz rany na stopach? Zrezygnuj z kąpieli

Innym niebezpiecznym drobnoustrojem, którym można zakazić się podczas plażowania jest gronkowiec złocisty. Grozi to nam wtedy, gdy plażujemy za granicą, w ciepłym klimacie subtropikalnym.

Jeśli mamy więc uszkodzoną skórę i nawet niewielkie rany czy zadrapania, musimy bardzo uważać i najlepiej zrezygnować z kąpieli. O zakażenie nietrudno, a skutki mogą być naprawdę poważne i doprowadzić do chorób skóry oraz bolesnej infekcji.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)