Płyn micelarny - kto powinien go używać?
Płyn micelarny zyskuje coraz więcej fanek, szczególnie wśród kobiet, którym zależy na szybkiej, a zarazem skondensowanej pielęgnacji. Czy płyn micelarny może zastąpić tonik, żel czy piankę do twarzy? Sprawdzamy właściwości płynu micelarnego oraz sposoby jego stosowania.
01.07.2018 | aktual.: 02.08.2018 13:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Płyn micelarny — co warto o nim wiedzieć?
Głównym zadaniem płynu micelarnego jest usunięcie pełnego, nawet wodoodpornego makijażu oraz oczyszczenie skóry z nadmiaru sebum, a także bakterii gromadzących się na twarzy, szyi czy dekolcie.
W płynach micelarnych znajdują się mikroskopijne cząsteczki tzw. micele, czyli związki chemiczne o właściwościach hydrofilowych (na zewnątrz) i hydrofobowych (wewnątrz). Dzięki tym możliwościom płynem micelarnym usuniemy wszelkie zanieczyszczenia, oczyścimy twarz, a jednocześnie sprawimy, że bakterie i drobnoustroje nie będą miały możliwości rozwoju, doprowadzając do zmian trądzikowych. Z tego względu woda z micelami może zastąpić płyn lub mleczko do demakijażu.
Poza cząsteczkami pochłaniającymi tłuszcz w płynie micelarnym możemy znaleźć również inne składniki aktywne, które zdecydowanie poprawiają stan naszej skóry. Jednym z nich jest prowitamina B5 (inne nazwy to d-panthenol czy kwas pantotenowy), którego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry, poprawa jej elastyczności, gojenie blizn czy odbudowa warstwy lipidowej naskórka.
Ponadto w wodzie micelarnej może znajdować się kwas hialuronowy, który jest nazywany eliksirem młodości, ponieważ wypełnia przestrzenie międzykomórkowe.
Ekstrakty z roślin takich jak rumianek czy świetlik również często stają się ważnymi elementami wchodzącymi w skład płynów z micelami.
Płyn micelarny — do jakiej skóry jest przeznaczony?
Jedną z zalet miceli jest brak wywoływania uczuleń na skórze, dlatego płyny micelarne są często polecane osobom, które mają skórę mieszaną lub trądzikową ze skłonnościami do występowania ropnych krost.
Poza tym, jeśli masz skórę atopową, również możesz używać płynu micelarnego. Do cery suchej także warto używać płynu micelarnego, ponieważ idealnie nawilży skórę, nie wywołując podrażnień.
Na rynku znajdziemy specjalne płyny micelarne do skóry wrażliwej, płyny micelarne do skóry mieszanej, płyny micelarne do skóry trądzikowej czy płyny micelarne do skóry normalnej — wystarczy wybrać odpowiedni preparat.
Płyny micelarne znajdziesz teraz na WP radarOkazji. Nie przepłacaj.
Ponadto formuła płynu micelarnego jest bezzapachowa. Śladowe ilości konserwantów również mają duży wpływ na jego dobrą opinię oraz pozytywny wpływ oddziaływania na skórę.
Płyn micelarny — jak używać?
Płyn micelarny ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne może być stosowany codziennie. Wieczorem zmyjemy nim makijaż. Wystarczy docisnąć płatek kosmetyczny z kilkoma kroplami kosmetyku do oka. Proces należy powtarzać aż do całkowitego pozbycia się resztek tuszu i cieni z powiek, pudru z policzków i linii żuchwy, na której często rozwijają się drobnoustroje odpowiedzialne za powstawanie krost w tej części twarzy.
Często płyn micelarny zastępuje tonik do twarzy, żel do mycia twarzy lub mydło — z tego względu to idealny kosmetyk na podróż służbową lub wycieczkę, kiedy zależy nam na szybkiej, a jednocześnie skutecznej pielęgnacji twarzy.