DomPochłaniacz wilgoci do domu - wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem

Pochłaniacz wilgoci do domu - wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem

Wilgoć jest problemem dość powszechnie występującym w polskich domach. Szczególnie dotkliwa i odczuwalna jest w sezonie jesienno-zimowym, a także wczesną wiosną, kiedy mieszkania są rzadziej wietrzone. Długo utrzymująca się wilgoć może prowadzić do powstawania groźnych dla zdrowia domowników pleśni i grzybów. Pomocny w walce z nią może okazać się pochłaniacz wilgoci. Co trzeba wiedzieć przed jego zakupem?

Pochłaniacz wilgoci do domu - wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem
Redakcja

Bagatelizowana wilgoć może prowadzić do pojawienia się na ścianach oraz sufitach nieestetycznie wyglądających brązowych plam i zielonych wykwitów. Są one niebezpiecznymi dla zdrowia bakteriami, grzybami i pleśniami, które mogą mieć poważne konsekwencje dla twojego organizmu. Skutki ich działania są dotkliwe szczególnie dla dzieci – mogą u nich wywołać alergię, astmę, problemy żołądkowe, wysypkę, obniżenie odporności, czy też problemy z zatokami oraz układem oddechowym i nerwowym. Duża wilgotność może przyczynić się także do niszczenia mebli, ubrań, metalowych przedmiotów i wykończeń, a także do osłabienia elementów konstrukcyjnych budynku. Dlatego lepiej nie bagatelizować jej obecności i w porę zaopatrzyć się w pochłaniacz wilgoci do domu. Dowiedz się, co musisz wiedzieć, aby wybrać odpowiedni dla siebie.

Jak działa pochłaniacz wilgoci?

W zależności od wybranego rodzaju urządzenia, zasada działania pochłaniacza wilgoci może się nieznacznie różnić.

W sklepach znajdziesz kilka rodzajów pochłaniaczy wilgoci. Dzięki dostępności różnorodnych modeli możesz dopasować urządzenie do wymagań przestrzennych, a także stopnia wilgotności. Generalnie, podstawowa zasada działania pochłaniacza wilgoci polega na eliminowaniu z pomieszczenia pary wodnej, poprzez jej pochłonięcie. Jak to wygląda w przypadku poszczególnych typów urządzenia?

Pochłaniacz wilgoci w tabletkach działa tak, że do specjalnego, najczęściej plastikowego pojemniczka wkłada się wymienne tabletki, które pozwalają na absorbowanie wilgoci. To możliwe za sprawą zastosowania w nich specjalnej substancji np. chlorku wodoru. Oprócz tego, tabletka nasączona jest aromatycznymi olejkami, dzięki którym w pomieszczeniu unosi się świeży zapach. To idealne rozwiązanie do kuchni, łazienki, salonu czy pokoju dziennego. Dobrze sprawdza się także w piwnicach i spiżarniach, w których często unosi się stęchły zapach.

Pochłaniacz wilgoci w granulacie przypomina swoim wyglądem saszetkę. Jest ona wypełniona specjalnym, pochłaniającym wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy granulatem. Ma niewielkie, praktyczne rozmiary, dlatego z powodzeniem można wykorzystać ją w szafie, schowku, pawlaczu, czy samochodzie. W tych ostatnich skutecznie pomaga w zwalczaniu zaparowanych szyb, a dodatkowo pozostawia przyjemny zapach.

Elektryczny pochłaniacz wilgoci – jak działa ten rodzaj urządzenia? Podłączony do prądu zaczyna absorbować, a właściwie „wciągać” niczym odkurzacz, wilgotne powietrze. To już zaawansowany sprzęt dedykowany pomieszczeniom, w których panuje bardzo duża wilgotność. Doskonale sprawdza się także podczas remontów, ponieważ pozwala przyspieszyć prace wykończeniowe. Często wyposażony jest też w pomiar stopnia wilgotności.

Jeśli szukasz innych produktów do uzdatniania powietrza, znajdziesz je pod adresem: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/uzdatnianie-powietrza/pochlaniacze-wilgoci.html

Gdzie postawić pochłaniacz wilgoci?

Standardowy pochłaniacz wilgoci doskonale spełnia swoje zadanie w pomieszczeniach o rozmiarach do 20 m2. Jeżeli wnętrze jest większe, można zaopatrzyć się w dwa pochłaniacze. Pozostaje jeszcze kwestia tego, na jakiej wysokości pochłaniacz wilgoci umieścić. Otóż para wodna jest lżejsza od powietrza, dlatego najwięcej zbiera jej się tuż przy suficie. Dobrym pomysłem może okazać się zatem ustawienie pochłaniacza na najwyższej półce lub szafce w łazience czy kuchni. Należy przy tym dopilnować, aby stał on w odległości nie mniejszej, niż 10 centymetrów od ściany. Dzięki temu można zachować odpowiednią cyrkulację powietrza i sprawić, że będzie wydajnie pracował pochłaniacz wilgoci. Jak używać go natomiast w małych pomieszczeniach zamkniętych, typu szafa, piwnica czy samochód? W przypadku tego ostatniego, urządzenie wystarczy zawiesić na przednim lusterku, dzięki czemu ograniczy parowanie szyb. Jeśli chodzi o szafy, warto zostawić odrobinę przestrzeni wieszając go pośród ubrań czy innych przedmiotów.

Jeżeli wciąż masz wątpliwości, który model sprawdzi się w twoim pomieszczeniu oraz jak z niego korzystać, odwiedź sklep Castorama[,](http://Wieczne narzeczone. Dereszowska na pytania, kiedy ślub, powiedziała - nigdy w życiu. Jest mi dobrze, tak jak jest. I coraz więcej kobiet uważa tak samo. Już nie ślub i obrączka, a dobry partner na lata. - Paulina 16.00) w którym eksperci doradzą ci, który wybrać pochłaniacz wilgoci, gdzie postawić, jakie zachować odległości oraz czy upatrzony przez ciebie model sprawdzi się na twoim metrażu.

Czy pochłaniacze wilgoci są bezpieczne?

Pochłaniacze wilgoci są bezpieczne, a w wielu przypadkach wręcz zalecane, ponieważ ich brak może prowadzić do rozwoju grzybów, pleśni i bakterii, które mogą mieć zgubny wpływ na twoje zdrowie. Wiele produktów posiada specjalne oznakowanie „pochłaniacz wilgoci bezpieczny dla dziecka”, jednak tak naprawdę żaden z nich, o ile jest umieszczony z dala od pociechy, nie stanowi większego zagrożenia.

Szeroki wybór pochłaniaczy wilgoci znajdziesz w sklepie internetowym Castorama. Dostępność oferty online sprawia, że możesz dokładnie zapoznać się z właściwościami poszczególnych produktów i z łatwością zamówić wybrany model.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie