Podolog obala powszechny mit. Dotyczy "ścierania" suchych pięt

Często bagatelizowane, potrafią doprowadzić do przykrych i poważnych konsekwencji. Wrastające paznokcie? Pękające pięty? Uporczywe odciski? W sieci można znaleźć setki metod na problemy ze stopami. Ale które z nich działają naprawdę? Pytamy specjalistki.

Podolog o właściwej pielęgnacji stóp
Podolog o właściwej pielęgnacji stóp
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Aleksandra Szablak

Lada moment odsłonimy stopy w lekkich klapkach oraz sandałach. Dlatego już myślimy o świeżym pedicure i idealnym kolorze paznokci na lato. Kwestia odpowiedniej pielęgnacji i zdrowia stóp odchodzi często na dalszy plan. W drogerii sięgamy po skuteczne w działaniu i wygodne w użytkowaniu skarpetki złuszczające lub bezmyślnie szorujemy pięty tarką "w wolnej chwili". Mało kto wie, że tym sposobem można sobie bardziej zaszkodzić, aniżeli pomóc.

Podolog, Sylwia Purzyńska, mówi o najczęstszych błędach w pielęgnacji stóp i o tym, że przyczyna popękanych pięt często leży w... naszych rękach.

Tarka do stóp — jak właściwie "ścierać" pięty?

Idealnie gładkie pięty jak u bobasa to pragnienie każdej z nas. W momencie, w którym wyczuwamy na stopach niewielkie zrogowacenie – tarka idzie w ruch. Często co pięć dni, a niekiedy nawet codziennie. To jeden z najczęstszych błędów popełnianych w pielęgnacji stóp.

Jak zatem robić to poprawnie? - Zrogowacenia na podeszwie należy delikatnie zeszlifować na sucho, a nie na mokro. Najlepiej z pomocą tarki papierowej do stóp. Jednak nie należy robić tego codziennie, aby nie pobudzać skóry, co może przyczynić się do kłopotu z pękającymi piętami lub powstania większych zrogowaceń. Najlepiej "ścierać" pięty kiedy zachodzi potrzeba, ale nie częściej niż raz na dwa tygodnie - mówi Sylwia Purzyńska.

Które metody ścierania grubej skóry stóp nie są bezpieczne zdaniem podologa? - Unikajmy pumeksów i tarek metalowych, które rozdzierają skórę, powodując jej pękanie i zwiększoną szorstkość. Nie stosujmy także żyletek, czyli tak zwanej omegi. Ta metoda nie pozwala kontrolować głębokości podczas "ścinania" skóry. Bardzo często robimy to zbyt głęboko, powodując powstanie pęknięć i rozpadlin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Krem do stóp — który wybrać?

Sama tarka jednak nie wystarczy. Równie istotne jest nawilżanie. Stając przed półką w drogerii, uginającą się pod ilością kilkudziesięciu kremów do stóp, wybór odpowiedniego kosmetyku już nie wydaje się tak oczywisty.

Podolog wyjaśnia: - Skórę stóp należy regularnie nawilżać preparatami z mocznikiem o odpowiednim stężeniu. Najlepiej działają preparaty, które zawierają od 5 proc. do 15 proc. mocznika w składzie. Zatrzymują wodę w naskórku, przez co stopy są nawilżone. Unikajmy kremów z kwasami i preparatów z dużym stężeniem mocznika, czyli 30 proc. Działają wysuszająco!

Podstawą pielęgnacji popękanych pięt jest nawilżanie skóry
Podstawą pielęgnacji popękanych pięt jest nawilżanie skóry© Adobe Stock | Photographer: Andrey Popov

Skarpetki złuszczające — tak czy nie?

Odkąd na rynku pojawiły się skarpetki złuszczające, pielęgnacja stóp — szczególnie po okresie zimy – wydaje się zdecydowanie łatwiejsza i wygodniejsza. Niestety, "droga na skróty" okazuje się także drogą... donikąd.

- Zdecydowanie nie stosujmy skarpetek złuszczających, które przyczyniają się do pogłębienia problemu poprzez głębokie i niekontrolowane złuszczanie. Także w miejscach na stopie, które tego nie potrzebują. Skarpetki złuszczające są szczególnie niebezpieczne dla osób chorujących na cukrzycę. Ich skóra jest sucha i pergaminowa, dlatego produkt może przyczynić się do powstania trudno gojących się ran — wyjaśnia specjalistka.

Skarpetki złuszczające często pogłębiają problem narastającego naskórka
Skarpetki złuszczające często pogłębiają problem narastającego naskórka© Adobe Stock

Wrastający paznokieć? Szukamy przyczyny

Wiele osób narzeka na wrastające paznokcie. To bolesna dolegliwość, z którą najczęściej radzimy sobie, przycinając paznokieć jeszcze krócej. Ale problem powraca. Czy wiesz, że wina najczęściej leży po stronie nożyczek? - Paznokcie należy skracać na prosto za pomocą cążek do tego przeznaczonych lub pilniczka do paznokci. Bezwzględnie odradzam stosowania nożyczek o zaokrąglonym kształcie, ponieważ podczas przycinania możemy zaokrąglić płytkę, co później stanowi najczęstszą przyczynę wrastających paznokci – radzi Sylwia Purzyńska.

Odciski – czy domowe sposoby działają?

Są niewygodne, ale piękne. Dlatego kobiety często decydują się na zakup obuwia o nieodpowiedniej formie - zbyt ciasnej lub zbyt wysokiej. Wystarczy kilka godzin spędzonych w takich butach, aby przez ucisk kości pojawiły się na stopie twarde miejsca rogowe. Później szukamy "ratunku" w sieci i domowych sposobów na odciski.

Sylwia Purzyńska rozwiewa wątpliwości: - Domowe sposoby na odciski nie istnieją. Nawet popularne preparaty kwasowe z apteki nie są w stanie z nimi poradzić w sposób, w jaki byśmy tego chcieli. Najczęściej kończy się to powstaniem stanu zapalnego. Najlepiej umówić się na wizytę do podologa, gdzie podczas zabiegu zostanie on całościowo usunięty.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie