Pokonaj pryszcze. Skuteczne sposoby na trądzik młodzieńczy
Kto z nas nie pamięta lat młodzieńczych i związanych z nimi dylematów. Szkoła, dorastanie, pierwsza miłość… oraz pryszcze. Niezbyt estetycznie wyglądający trądzik na naszej skórze jest bezbłędną oznaką dorastania. Jak pokonać tę zmorę szkolnych lat?
17.01.2018 | aktual.: 18.01.2018 08:23
Poznaj swojego wroga
Starożytny chiński mędrzec napisał kiedyś, że aby pokonać wroga, trzeba go najpierw poznać. Poznajmy więc przyczyny trądziku młodzieńczego. Skąd się biorą pryszcze? To przede wszystkim rezultat nadmiernej pracy gruczołów łojowych w naszej skórze. Nieprzypadkowo mówimy, że w okresie dorastania "hormony buzują". Pracę gruczołów łojowych stymulują androgeny, których zwiększone wytwarzanie jest pierwszą oznaką dojrzewania.
Nadmiar łoju (tzw. sebum) w porach skóry doprowadza do ich zatykania. Nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych sprzyja temu procesowi. Sebum staje się wtedy pożywką dla bakterii znajdujących się na powierzchni naskórka. Często powstaje stan zapalny. Na skórze pojawiają się zaskórniki, grudki czy ropne krostki, które nadają jej bardzo nieestetyczny wygląd. Tak właśnie wygląda rodowód postrachu szkolnych korytarzy – pryszczy.
Sposoby na wygranie bitwy
Wygrać z trądzikiem można na kilka sposobów. Istnieją sprawdzone domowe metody, nie zaszkodzi również sięgnąć po odpowiednie preparaty i kosmetyki. Zanim jednak wybierzemy swoją broń w tej walce, złóżmy wizytę w gabinecie dermatologa. Skóra sucha ma inne właściwości od tłustej, więc i skuteczność konkretnych metod przeciwtrądzikowych może być w każdym wypadku różna.
Jeśli konsultacje z dermatologiem są za nami, możemy zerknąć do arsenału środków firmy Ziaja przeciwko trądzikowym zmianom na naszej skórze.
- * Żel antybakteryjny nuno. *Preparat dla osób młodych, które dopiero zaczynają walkę z trądzikiem. Udrażnia pory w skórze i usuwa z niej nadmiar substancji tłuszczowych. Zapobiega w ten sposób rozwojowi bakterii. Zawiera substancje aktywne, tj. wyciąg z szałwii oraz prowitaminę B5. Jego dodatkowym plusem jest fakt, że nie wysusza skóry.
- * Krem antybakteryjny nuno.* Stworzony specjalnie dla osób dotkniętych trądzikiem młodzieńczym. Jego zadaniem jest łagodzenie podrażnień wywoływanych przez zmiany trądzikowe, a także usuwanie przyczyn ich powstawania. Zmniejsza on produkcję łoju w skórze i odblokowuje jej pory. W składzie posiada witaminy C oraz E, a także kwas salicylowy i ekstrakt z alg morskich. Dzięki nim skóra młodej osoby będzie zdrowa i nawilżona.
- Reduktor trądziku punktowy Ziaja Med kuracja antybakteryjna. Kremo-żel przydatny jeśli trądzik atakuje pojedyncze fragmenty naszej skóry. Reduktor reguluje pracę gruczołów łojowych i przyspiesza złuszczanie warstwy rogowej naskórka. W składzie posiada substancje aktywne, m.in. prowitaminę B5, kwasy salicylowy i oleanolowy, ekstrakt z lukrecji, alantoinę oraz kompleks proteinowo-cynkowy. Działa łagodząco i zmniejsza możliwość powstawania zaskórników.
- Reduktor zmian potrądzikowych liście manuka oczyszczanie. Przyspiesza łagodzenie zmian potrądzikowych i zapobiega ich ponownemu powstawaniu. Zawiera alantoinę, hydrofilowy ekstrakt z liści z drzewa manuka, hydroxyprolinę oraz prowitaminę B5. Pozostawia skórę gładką, delikatną i świeżą.
W batalii z pryszczami nie jesteśmy sami – mamy bowiem pełen arsenał środków, których możemy użyć do walki trądzikiem. Każdy z nas znajdzie wśród nich sposób najlepszy dla swojej skóry.
Weryfikacja merytoryczna: lek. Joanna Sieniawska
Partnerem artykułu jest Ziaja