Pokrusz kasztany i wrzuć do pralki. Efekt cię zachwyci
Domowe środki do prania zdobywają coraz większą popularność. Nic dziwnego - są ekologiczne, najczęściej też o wiele lepsze dla alergików i zdecydowanie tańsze od chemicznych produktów. W sezonie jesiennym można stworzyć płyn do prania zupełnie za darmo. Podstawowy składnik łatwo znaleźć na spacerze.
Domowy płyn do prania to częsty wybór osób, które decydują się na ekologiczne rozwiązania w mieszkaniu. Przepisów jest sporo. Wiele osób, by usunąć uporczywe plamy z różnych materiałów, korzysta z sody oczyszczonej lub sody kalcynowanej, płatków mydlanych, boraksu, kwasku cytrynowego czy octu. Oprócz tego, że jest to rozwiązanie ekologiczne, pozwala także zadbać o budżet i nie odbija się na naszej kieszeni.
Płyn do prania z kasztanów. Przygotujesz w mig
Domowy płyn do prania w sezonie jesiennym można przyrządzić nawet z kasztanów. Nie będzie nas kosztował ani grosza - wystarczy wybrać się na spacer w miejsce, gdzie rosną kasztanowce.
Przepis na płyn do prania z dodatkiem kasztanów jest banalnie prosty. Podała go jedna z tiktokerek. Należy tylko wziąć kilka kasztanów i dokładnie je wypłukać, a następnie pokroić na drobne cząstki albo rozkruszyć przy pomocy młotka.
Usuwamy łupinkę, a później rozdrobnione kawałki owoców kasztanowca wrzucamy do zakręcanego naczynia i odstawiamy na trzy godziny. Zalewamy je 300 ml gorącej wody i potrząsamy zakręconym naczyniem. Powstały płyn w mlecznożółtym kolorze zlewamy przez drobne sitko.
Chcesz mieć większą ilość płynu do prania? Przygotuj granulat z kasztanów
Płyn do prania z kasztanów nie nadaje się do długiego przechowywania. Możemy go trzymać w lodówce maksymalnie trzy dni. Jeśli chcemy przechować go przez dłuższy czas, możemy zastosować prosty trik. Wystarczy zebrać większą liczbę kasztanów, a następnie je wysuszyć i przygotować z nich granulat, z którego będziemy mogli przygotowywać płyn do prania.
Dlaczego kasztany piorą? Wszystko dzięki obecnym w ich składzie saponinom. Są to związki chemiczne pochodzenia roślinnego z grupy glikozydów. Używane są podczas produkcji mydeł, płynów do kąpieli i innych kosmetyków myjących. To właśnie one odpowiadają za powstawanie piany przy kontakcie z wodą.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl