Trwa ładowanie...

Polacy skracają sobie życie. Negatywne skutki oglądania telewizji

Spędzamy coraz więcej godzin przed telewizorem. Najnowsze badania pokazują dramatyczne skutki. Spędzany w ten sposób wolny czas może doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

Polacy skracają sobie życie. Negatywne skutki oglądania telewizjiŹródło: 123RF
datl010
datl010

Nie od dzisiaj wiadomo, że spędzanie kilku godzin dziennie przed ekranem telewizora ma szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Naukowcy z University of Glasgow przebadali grupę osób w wieku 40-69 lat i sprawdzili, jak wygląda ich stan zdrowia w zależności od czasu spędzonego przed telewizorem. Okazało się, że osoby, które oglądały telewizję przez cztery lub więcej godzin dziennie, mają najsłabszą kondycję zdrowotną.

Eksperci stwierdzili, że oprócz spożywania alkoholu, palenia i złej diety, to właśnie oglądanie telewizji jest jednym z czynników ryzyka w ocenie stylu życia. Przede wszystkim emitowane przez ekrany niebieskie światło uszkadza wzrok. Dotyczy to zarówno telewizorów, jak i komputerów. Przesiadywanie przed telewizorem przyczynia się do nadwagi oraz problemów z kręgosłupem. Zostają zatarte również funkcje poznawcze. Obliczono, że każda godzina przed telewizorem skraca życie średnio o 22 minuty.

Jak podaje dailymail.co.uk, największe skutki za spędzanie kilku godzin przed telewizorem ponoszą dzieci. Występują u nich problemy z koncentracją, gorszymi wynikami w nauce, a także niską samooceną oraz agresją. Do 5. roku życia mogą one oglądać telewizję przez godzinę dziennie, natomiast do 2. roku nie powinny wcale.

datl010

Istotna jest również odległość podczas oglądania telewizji. W przypadku telewizora Full HD należy usiąść przynajmniej 2 metry od ekranu.

Obecnie występuje tendencja odchodzenia od tradycyjnej telewizji. Jednak Polacy nadal przodują i oglądają telewizję chętniej niż mieszkańcy Europy Zachodniej. Z danych Nielsen Audience Measureme wynika, że średni dobowy czas spędzony przed telewizorem przez przeciętnego Polaka w wieku powyżej 4 lat, wyniósł 4 godziny i 36 minut. Warto więc zastanowić się nad bardziej kreatywną formą spędzania wolnego czasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

datl010
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
datl010