Polki są wzywane na kwalifikacje wojskowe. Kto stanie przed komisją?

4 kwietnia rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Przed komisjami wojskowymi mają stawiać się studenci i absolwenci różnych kierunków studiów, zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Kto może spodziewać się wezwania do stawienia się przed komisją wojskową?

Liczba żołnierek w Wojsku Polskim systematycznie rośnie
Liczba żołnierek w Wojsku Polskim systematycznie rośnie
Źródło zdjęć: © East News | Karolina Adamska
oprac. DFR

06.04.2022 | aktual.: 06.04.2022 18:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

- Szkolenia rezerwy nie mają związku z wojną w Ukrainie, są rutynowym działaniem - uspokajają przedstawiciele sztabów wojskowych. Prowadzone są od 2013 roku i planuje się prowadzić je cyklicznie do 2035. Okazuje się jednak, że wezwania z Wojskowych Komisji Uzupełnień otrzymują nie tylko mężczyźni, ale i kobiety - pisze serwis Ofeminin.

Wezwanie na kwalifikacje wojskowe. Kogo dotyczą?

W 2022 roku obowiązkowe stawienie się do kwalifikacji wojskowej dotyczy mężczyzn z tzw. rocznika podstawowego, czyli urodzonych w 2003 roku oraz mężczyzn z tzw. roczników starszych – urodzonych w latach 1998-2002, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej.

Poza tym obowiązek ten mają także osoby - zarówno mężczyźni, jak i kobiety - które urodziły się w latach 2001-2002, które otrzymały kategorię zdolności B, czyli zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej oraz te osoby, które otrzymały kategorię B i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

Które kobiety mogą otrzymać wezwanie? Ważne są wiek i wykształcenie

Jak przypomina Ofeminin, według rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Ministra Obrony Narodowej obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej mają również niektóre kobiety.

Kluczowe są tutaj wiek i wykształcenie. Wezwania mogą otrzymać kobiety urodzone w latach 1998-2003, które mają lub zdobywają kwalifikacje do czynnej służby wojskowej, które w tym roku kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Ponadto studentki i absolwentki takich kierunków jak analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria.

Powyższą informację podano również na oficjalnych stronach rządowych w zakładce "Kwalifikacja wojskowa".

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!