Popularne kwiaty doniczkowe, które ozdobią dom

Popularne kwiaty doniczkowe, które ozdobią dom
Źródło zdjęć: © iStock.com | FollowtheFlow

27.11.2018 14:36

Kwiaty doniczkowe, które staną w salonie, kuchni czy sypialni powinny pełnić funkcję dekoracyjną, dodawać przytulności, a zimą tchnąć w dom życie. Oto kilka najpopularniejszych roślin doniczkowych, które staną się prawdziwą ozdobą wnętrza.

Wysokie i dekoracyjne popularne rośliny doniczkowe

Zaletą wysokich roślin doniczkowych jest to, że są naprawdę widoczne. Zadbane i odpowiednio wyeksponowane, świetnie prezentują się jako żywy element wystroju wnętrza. Do popularnych kwiatów doniczkowych tego typu należą monstery i sansewierie.

Te pierwsze charakteryzują się pięknymi, dużymi, owalnymi liśćmi w kolorze ciemnej zieleni, które pod wpływem promieni słonecznych pękają na brzegach, a tym samym zyskują naturalne dziury. Dorastają niekiedy do 200 cm, choć zazwyczaj osiągają wysokość 120 cm. Sansewierie to z kolei ozdobne kwiaty doniczkowe, których liście przypominają ostrze miecza. W środku są ciemnozielone z regularnymi przebarwieniami, obrzeża zaś jasnozielone, a niekiedy nawet żółte.

Popularne rośliny doniczkowe kwitnące

Prawdziwą dekoracją mieszkania są kwitnące rośliny doniczkowe. Ich piękne kwiecie potrafi nadać pomieszczeniu niesamowitej atmosfery wiecznej wiosny. W tym przypadku przykładów jest wiele. Warto jednak stawiać na kwiaty, które kwitnąć będą przez dłuższy czas, na przykład fiołki czy storczyki.

Fiołki to rośliny do domu, które można określić jako delikatne i dyskretne. Nie są szczególnie wymagające, ale kwitną pięknie i intensywnie. Ich kwiaty mogą być różne – białe, filetowe, różowe czy pudrowe. Storczyki z kolei szybko rzucają się w oczy, dzięki różnobarwnemu kwieciu. Postawienie obok siebie kilku pozwoli na utworzenie domowej, wiecznie kwitnącej rabatki.

Obraz
© Materiały prasowe

Dekoracyjne wiszące kwiaty doniczkowe

Wiszące kwiaty doniczkowe można ustawić na wysokiej komodzie, półce lub zawiesić na kwietniku. Są to najczęściej rośliny zielone, kwitnące sezonowo i krótko. Ich największą ozdobą są liście.

Tak jest w przypadku bardzo popularnego kwiatu doniczkowego, jakim jest hoja. Jej ciemnozielone, grube i gęsto usiane liście łatwo układać na drabince w estetyczną kulkę lub przepuścić po lince przez pomieszczenie. Hoja kwitnie w bardzo uroczy sposób – wydaje kępkę jasnoróżowych kwiatuszków o kształcie gwiazdeczek. Z kolei patyczak zwisający to roślina doniczkowa wiecznie zielona, której drobniutkie łodyżki zdają się tworzyć gęstą czuprynę.

Sukulenty – popularne kwiaty doniczkowe dla zapominalskich

Osoby, które nie mają czasu lub głowy do opieki nad roślinami, mogą pomyśleć nad sukulentami. I wcale nie muszą to być kaktusy! Świetnym pomysłem na dekoracyjny sukulent jest agawa lub eszeweria.

Spośród wymienionych popularniejszym kwiatem doniczkowym jest agawa, znana z krajobrazów półpustynnych. W Polsce hodować można jej mniejsze odmiany. Ma długie mieczykowate liście, które układają się w kulkę, wyrastając z mocno skróconej łodygi. Eszeweria jest natomiast rośliną do domu o okrągłych listkach, które również obrastają od środka łodygę, ale tworzą formę główki róży.

Obraz
© iStock.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także