Porównanie telewizorów wiodących producentów
Najwięksi producenci w branży telewizorów to między innymi Samsung, Sony i Panasonic. Wybrane przez nich rozwiązania różnią się od siebie i firmy te zdecydowały się na implementację nieco innych technologii w swoich urządzeniach. Przedstawiamy nasze porównanie telewizorów Samsung, Sony i Phillips oraz wskazujemy kierunki rozwoju, na jakie zdecydowały się wymienione firmy.
17.01.2019 16:08
Rodzaj ekranów – porównanie telewizorów Samsung, Sony i Panasonic
Aktualnie, rynek telewizorów zdominowały ekrany LCD (LED). Sony i Panasonic chcą popularyzować ekrany OLED, których piksele – w przeciwieństwie do LCD – są w stanie samodzielnie emitować światło. Pozwala to na osiągnięcie znacznie lepszych kontrastów, jak również absolutnej czerni, co jest niemożliwe w przypadku telewizorów LCD.
Samsung promuje natomiast panele QLED. Choć nazwa QLED mogłaby sugerować rozwiązanie podobne do OLEDów, mamy tu tak naprawdę do czynienia z rozwinięciem technologii paneli LCD. Niemniej w przeciwieństwie do zwykłych ekranów, topowy telewizor UHD Samsung wykorzystuje warstwę kropek kwantowych, która umożliwia mu osiąganie znacznie szerszej palety kolorów.
Zastosowane technologie
Wykonując porównanie telewizorów Samsung, Sony i Panasonic łatwo można przeoczyć kwestie związane z wykorzystywanymi przez producentów technologiami. Panasonic wykorzystuje m.in. THX i 4K Studio Master HCX+/HCX – procesor odpowiada za wysoką dokładność odwzorowania kolorów. Natomiast zastosowane w Sony TRILUMINOS™ Display, Super Bit Mapping™ 4K HDR, Live Colour™ czy X-tended Dynamic Range™ PRO to specjalnie opracowane technologie optymalizujące kolor i kontrast.
Z kolei telewizory Samsung wyposażone są w funkcje Q, takie jak: Q Color, Q Contrast Elite, Q Engine, Q Viewing Angle oraz funkcje Ultra Black Elite czy Auto Motion Plus. Funkcje te zapewniają ponad miliard odcieni kolorów, dostosowanie bieli i czerni oraz odwzorowanie kontrastu. Dzięki nim obraz jaki posiada telewizor UHD jest jeszcze bardziej realistyczny.
Rozwój – w jakim kierunku idą firmy?
Co ciekawe, różnice w podejściu do produkcji telewizorów uwidoczniły się szczególnie na tegorocznych targach CES 2019. Z większych innowacji, Samsung zapowiedział panele micro LED, w których – podobnie jak w ekranach OLED – piksele będą samodzielnie emitowały światło. Ponadto, micro LED będą telewizorami bezramkowymi o konstrukcji modułowej.
Z kolei Panasonic zaprezentował rewolucyjny model telewizora OLED. Wspiera on dwa konkurujące ze sobą standardy, o których wspomnieliśmy – zarówno Dolby Vision, jak i HDR10+. Bez wątpienia jest to spora rewolucja, która pozwoli na łatwiejsze pozyskiwanie materiałów w jednej z obsługiwanych przez telewizor technologii. Pozostaje czekać na testy takich urządzeń.
Standard HDR – duże różnice!
Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, jak dużą różnicę robi dobór telewizora obsługującego odpowiedni format HDR. Najlepsze efekty osiągane są przez dwa z nich, tj. Dolby Vision oraz HDR10+. pierwszy wykorzystywany przez Sony, a drugi przez Samsung. Aby jednak cieszyć się tymi technologiami, musimy mieć dostęp do materiałów, które będą zapisane w danym formacie.
Porównanie telewizorów Samsung, Sony i Panasonic nie mogłoby mieć miejsca, gdyby nie wspomnieć o tym szczególe. HDR10+ dopiero popularyzuje się w materiałach filmowych, a Dolby Vision mocno zakorzeniło się chociażby w filmach na płytach Blu-ray.
Konkurenci ciągle w grze
Trudno odmówić firmom innowacyjności. Producenci wyznaczyli sobie kierunki rozwoju, które skutecznie rozwijają. Porównanie telewizorów Samsung, Sony i Panasonic daje jednak do zrozumienia, że każdy producent poszedł w nieco innym kierunku rozwoju, co warto wziąć pod uwagę kupując nawet telewizor UHD z niższej półki cenowej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl