Połóż na parapecie. Zapomnisz o "spoconych" oknach
Wilgoć na oknach to częsty problem w zimowych miesiącach, kiedy temperatura na zewnątrz jest o wiele niższa niż w naszych domach. Zaparowane szyby i skraplająca się na nich woda mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje, również dla naszego zdrowia. Jak skutecznie zniwelować problem bez konieczności inwestowania w drogie urządzenia?
Dlaczego wilgoć na oknach jest tak uciążliwa?
Wilgoć na oknach to nie tylko estetyczny mankament, ale również zapowiedź potencjalnych problemów w domu. Nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, co może wpływać niekorzystnie na zdrowie mieszkańców. Problem nasila się w okresie jesienno-zimowym, gdy chcemy zatrzymać ciepło wewnątrz i rzadziej wietrzymy nasze domy.
Parowanie szyb potrafi być uciążliwe zarówno w nowych, jak i starszych budynkach. Nadmierna wilgoć może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń, takich jak zacieki na ścianach czy degradacja materiałów budowlanych. Szczęśliwie, istnieją domowe sposoby, które sprawią, że szybko zapomnisz o problemie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ukryty tryb zimowy w oknach. Dzięki niemu sporo zaoszczędzisz
Postaw na parapecie
Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów walki z wilgocią jest sól kuchenna. Postawienie miski z solą na parapecie pozwala na absorpcję nadmiaru wilgoci z powietrza. Podobny efekt da użycie surowego ryżu. Te łatwo dostępne i tanie rozwiązania dadzą zaskakująco dobre rezultaty.
Żwirek dla kota, który zbryla się po kontakcie z cieczą, to obowiązkowe wyposażenie każdego właściciela czworonoga. Przyda się nie tylko w kuwecie, ale również w walce ze "spoconymi" oknami. Wystarczy użyć go podobnie jak soli czy ryżu, czyli wsypać odrobinę do miseczki i postawić ją na parapecie. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie żwirku w skarpetce lub w pończosze, z której już nie korzystamy. Taką skarpetę zawiązujemy i również kładziemy na parapecie.
Regularne wietrzenie to podstawa
Ważne, aby regularnie wietrzyć mieszkanie, nawet w chłodniejsze dni. Właściwa cyrkulacja powietrza bywa często kluczem do rozwiązania wielu problemów związanych z wilgocią. Regularna troska o utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w domu przekłada się na komfort i zdrowie jego mieszkańców.
Jeśli te proste rozwiązania nie przyniosą rezultatów, warto zastanowić się nad zainstalowaniem wentylacji mechanicznej lub specjalistycznych pochłaniaczy wilgoci. Przy dużej wilgoci mogą okazać się one niezbędne.
Jesteśmy ciekawi twojej opinii. Wypełnij ankietę dotyczącą zdrowego stylu życia. Znajdziesz ją TUTAJ.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!