Wysyp na chwasty. Mlecze "wypali" aż do korzeni
Ten chwast może się łatwo rozplenić w ogrodzie, zabierając przestrzeń innym roślinom. Mlecz łatwo się rozsiewa i kwitnie nawet kilka razy w sezonie. Na szczęście można się go szybko pozbyć, stosując domowe sposoby. Poradzi sobie też z mniszkiem lekarskim.
Drobne, żółte kwiaty pozornie trudno pomylić z czymkolwiek innym. A jednak w tym przypadku możemy mieć do czynienia z dwiema różnymi roślinami. Mniszek lekarski i mlecz polny są do siebie bardzo podobne z wyglądu, oba też plenią się bujnie dzięki nasionom, które szybko rozprzestrzeniają się na całym terenie. Oba gatunki uważane są za chwasty, ale tylko jeden ma pożyteczne właściwości prozdrowotne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym różni się mniszek lekarski od mlecza?
Rośliny są do siebie podobne, różnią się jednak pewnymi szczegółami. Mniszek wyrasta bezpośrednio z ziemi, a jego liście tworzą rozetę. Mlecz ma włochate łodygi, podczas gdy łodygi mniszka pozbawione są włosów, a do tego puste w środku. Po ich złamaniu możemy zauważyć wyciekający sok o barwie mleka, którego nie zawiera mlecz. Mniszek lekarski tworzy pojedyncze kwiaty, a mlecz ma ich kilka – tzw. podbaldachy. Po przekwitnięciu kwiaty mleczy nie tworzą dmuchawców, tylko twardą kulkę.
Oba chwasty rozsiewają się szybko i skutecznie, nawet na duże odległości. W ten sposób potrafią zrujnować najbardziej zadbany trawnik, wyrastają na grządkach, a także spomiędzy płyt, którymi wykładamy ścieżki. Trudno się pozbyć niechcianych roślin, ponieważ mają długie korzenie i potrafią odrosnąć z niewielkiego fragmentu.
Jak się pozbyć chwastów? Posyp tym trawnik
Chwasty można usuwać w sposób mechaniczny, wyrywając je ręcznie, ale jest to metoda pracochłonna i nieskuteczna. Trzeba je bowiem usunąć wraz z całym korzeniem, co nie zawsze się udaje. Wykopując mlecze, zniszczymy trawnik. Pomocne może się okazać częste koszenie murawy (do wysokości około 4 cm), co utrudni wegetację chwastów, które z czasem same wyginą – to z kolei bardzo długotrwały proces.
Przydatne w walce z tymi roślinami okazują się produkty prosto z kuchni, np. soda oczyszczona. Wystarczy posypać nią mlecze i odczekać kilkanaście godzin. Równie skuteczny będzie roztwór z octu i soli. Pół szklanki soli, pół szklanki octu i łyżeczkę płynu do naczyń wlewamy do litra wody. Mieszamy, po czym przelewamy do butelki z atomizerem i rozpylamy na chwasty. Ważne, aby starać się nie pryskać miksturą na trawnik, który też może ucierpieć. Oprysk najlepiej wykonać w bezwietrzny, pogodny dzień (deszcz spłucze ocet prosto na trawnik).
Mniszek to samo zdrowie. Spróbuj liści albo domowej nalewki
W przeciwieństwie do mlecza mniszek lekarski jest rośliną jadalną, która wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości. Wspomaga produkcję żółci i jej przepływ w organizmie, pobudzając wydzielanie soków trawiennych. Poprawia pracę układu trawiennego, ułatwia też odchudzanie. Zawiera "dobry cukier" - inulinę, która spowalnia wchłanianie cukrów, obniża indeks glikemiczny i poziom tzw. złego cholesterolu.
Mniszek wykazuje też działanie moczopędne, dzięki czemu pomaga skutecznie oczyścić organizm z toksyn. Młode liście można dodawać do sałatek, a z kwiatów przygotować herbatki, syropy (świetne w przypadku w infekcjach górnych dróg oddechowych) czy domowe wino.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!