Wysiej zamiast trawy. Patent Popielarskiej już jest hitem

Wysiej zamiast trawy. Patent Popielarskiej już jest hitem

Maja Popielarska wybrała m.in. barwinka większego
Maja Popielarska wybrała m.in. barwinka większego
Źródło zdjęć: © AKPA, Adobe Stock
18.04.2024 09:16, aktualizacja: 19.04.2024 10:51

"Spaceruję codziennie wzdłuż tej cudnej łączki bylinowej. Zamiast trawnika, w wąskim pasku między ulicą a ogrodzeniem dzieje się nieprzyzwoicie pięknie" - napisała Maja Popielarska. Jej obserwatorzy zachwalają ten pomysł. "Mam i ja", "U mnie kurdybanek się rozszalał", "Piękna, naturalna" - komentują. Sprawdź, na jakie rośliny warto postawić.

Wiosna to najlepszy moment do prac ogrodowych. Wie o tym doskonale Maja Popielarska, która w mediach społecznościowych zachęca obserwatorów do sadzenia kwiatów, uprawy własnych warzyw oraz naturalnych rozwiązań pielęgnacyjnych.

Tym razem dziennikarka podzieliła się nagraniem, w którym pokazała kilka popularnych, lecz zapomnianych gatunków roślin bylinowych, które warto posadzić w niektórych miejscach zamiast trawnika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Posadź zamiast trawy przy ogrodzeniu

Jasnoty to rośliny, których okres kwitnienia wypada od wiosny aż do jesieni. W zależności od wybranego gatunku mają fioletowe, różowe, białe lub wielokolorowe kwiaty, jednak w Polsce rodzimym gatunkiem jest jedynie jasnota plamista, wyróżniająca się purpurowymi płatkami. Łodygi jasnoty mogą osiągnąć wysokość nawet do 60 cm. 

Niezapominajki to kolejny gatunek, o którym wspomniała Maja Popielarska. Mają drobne, delikatne kwiaty, najczęściej w niebieskich odcieniach. Sprawdzą się zarówno u posiadaczy ogródka, jak i na balkonie. Ich okres kwitnienia przypada już od kwietnia i często można spotkać je w lasach lub nad brzegami jezior czy stawów. Warto pamiętać jednak, że te dziko żyjące są objęte w Polsce ochroną, dlatego lepiej zasadzić je samodzielnie w ogrodzie. Nie wymają one restrykcyjnych zasad pielęgnacji, za to mają wysokie walory estetyczne.

Podobnie jest z pierwiosnkiem, który nie wymaga specjalnego nawożenia ani dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina ta jest w stanie znieść niskie temperatury, dzięki czemu potrafi przetrwać zimę i kolejnego roku zachwycić swoimi kolorowymi kwiatami. Te dekoracyjne rośliny jako jedne z pierwszych kwitną na wiosnę i świetnie sprawdzą się zarówno w ogrodzie, jak i w pokoju czy na balkonie.

W zależności od rodzaju, ich wysokość może wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Liście mają zwykle owalny kształt, z brzegami zarówno ząbkowanymi, jak i gładkimi. Pierwiosnki wyróżniają się baldachimowymi kwiatostanami, a ich małe kwiaty zwykle przybierają formę lejkowatą lub nieco dzwonkowatą. Gama kolorystyczna jest szeroka, od białego do głębokiego fioletu, przy czym wiele z nich to odmiany wielokolorowe.

Rosną przy drogach i w parkach

Kolejną rośliną jest kurdybanek, który często uważany jest przez Polaków za chwast. Ma on jednak specjalne miejsce w medycynie ludowej, a dodatkowo pięknie wygląda. Bluszczyk kurdybanek to roślina wieloletnia, a jego kwiaty są niebieskofioletowe i bardzo drobne. Okres kwitnienia wypada od kwietnia do lipca, a spotkać go można zarówno w parkach, na łąkach jak i w wilgotnych zaroślach czy przy drogach.

Niezwykle wdzięczne są również szafirki i barwinek pospolity. Obydwa gatunki są łatwe w uprawie i zazwyczaj mają kwiaty w kolorze fioletowym. Rośliny te poradzą sobie niemal w każdym rodzaju gleby, jednak nie tolerują bardzo suchego i zbitego podłoża. Zarówno barwinek jak i szafirki są roślinami wieloletnimi, dzięki czemu będą cieszyć oko przez kilka sezonów.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta