FitnessPoznaj skutki niedoboru estrogenów

Poznaj skutki niedoboru estrogenów

Poznaj skutki niedoboru estrogenów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
24.08.2010 16:12, aktualizacja: 24.08.2010 16:41

Żeńskie hormony płciowe - estrogeny wydzielane są podczas cyklu miesiączkowego i pełnią wiele ważnych funkcji w kobiecym organizmie. Ich stężenie ulega zmianie w zależności od faz cyklu; zwiększa się podczas owulacji, a zmniejsza w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Ale kiedy występuje ich niedobór, prawidłowa praca organizmu zostaje zakłócona.

Żeńskie hormony płciowe - estrogeny wydzielane są podczas cyklu miesiączkowego i pełnią wiele ważnych funkcji w kobiecym organizmie. Ich stężenie ulega zmianie w zależności od faz cyklu; zwiększa się podczas owulacji, a zmniejsza w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Ale kiedy występuje ich niedobór, prawidłowa praca organizmu zostaje zakłócona.

- Estrogeny posiadają wielokierunkowe działanie na organizm kobiety. Wpływają zarówno na rozwój kobiecej budowy ciała (narządów płciowych, piersi, owłosienia łonowego), jak i na kształtowanie psychiki i popędu płciowego. W zakresie procesów biologicznych estrogeny są odpowiedzialne za regulację cyklu miesiączkowego, za gospodarkę lipidową, wapniową i białkową, za zwiększenie krzepliwości krwi, a także przyrost i pobudliwość mięśniówki macicy - mówi lek. med. Artur Nowak, specjalista ginekologii i położnictwa w Poliklinice Ginekologiczno-Położniczej dr Arciszewskiego w Białymstoku.

Okołomenopauzalny niedobór estrogenów

Okres okołomenopauzalny to czas fizjologicznych zmian w ciele kobiety, spowodowanych spadkiem stężenia naturalnych hormonów płciowych, głównie estrogenów. Najczęściej pierwszym symptomem są zaburzenia rytmu miesiączkowania. Dodatkowo zaczynają pojawiać się takie objawy jak: nocne poty, uderzenia gorąca, zaburzenia nastroju, bezsenność czy znużenie. Kobiety skarżą się również na problemy z koncentracją i pamięcią - to z kolei ma wpływ na ich wyniki w pracy oraz relacje z otoczeniem.

- Większość kobiet w okresie menopauzalnym nie wymaga typowego leczenia medycznego. Zmiana stylu życia polegająca na wzroście aktywności fizycznej i wprowadzeniu zdrowej diety, często przynosi satysfakcjonujące efekty. Jednak u kobiet, u których objawy wypadowe utrudniają normalne funkcjonowanie, podejmuje się próby leczenia farmakologicznego - tłumaczy lek. med. Artur Nowak.

- Zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HZT) estrogenowo-progesteronowej pozwala uniknąć dolegliwości okresu klimakterium. Jeśli nie możemy lub nie chcemy skorzystać z HTZ, mamy inne wyjście – fitoestrogeny. Substancje te zawarte w wielu roślinach są podobne w budowie chemicznej do kobiecych hormonów. Podobieństwo jest tak duże, że organizm daje się oszukać i receptory estrogenowe wychwytują cząsteczkę hormonu roślinnego - dodaje lek. med. Artur Nowak.

Niedobór estrogenów u młodych dziewczyn i kobiet w wieku rozrodczym

Niedobór estrogenów u młodych dziewczyn i kobiet będących w wieku rozrodczym wiąże się głównie z zaburzeniami miesiączkowania, a często prowadzi do całkowitego braku miesiączek. ― Problem ten może mieć podłoże genetyczne (przedwczesna menopauza), jak i występować na skutek uszkodzenia gonad poprzez chemioterapię, napromieniowanie lub trucizny środowiskowe, np. palenie tytoniu - mówi Artur Nowak.

Objawy niedoboru estrogenów są podobne do wcześniej omawianego zespołu okołomenopauzalnego, a pierwszym pojawiającym się problemem są zaburzenia rytmu miesiączkowania. W leczeniu stosowane są te same grupy leków, których działanie dąży do zmniejszenia objawów wypadowych. Leczenie to ma również na celu profilaktykę przed osteoporozą.

Skutki niedoboru estrogenów

Zmiany o charakterze krótkotrwałym:
- zaburzenia miesiączkowania,
- objawy naczynioruchowe: uderzenia gorąca, zlewne poty
- somatyczne: bóle i zawroty głowy, bóle kości, kołatania serca, zaparcia, bolesne oddawanie moczu, przyrost masy ciała, suchość skóry i błon śluzowych – bolesne współżycie, zmniejszenie libido;
- psychiczne: nadpobudliwość, obniżenie nastroju, płaczliwość, depresja, utrata pamięci, bezsenność.

Zmiany o charakterze długotrwałym:

- choroby układu krążenia,
- osteoporoza postmenopauzalna,
- zespoły demencyjne (m.in. choroba Alzheimera),
- zmiany wsteczne skóry.

Niedobory estrogenów, a spadek libido

- Niedobór estrogenów, które obok testosteronu odpowiadają za atrakcyjność i aktywność seksualną kobiety, przyczynia się do znacznego spadku libido. Hipoestrogenizm wpływa także na zmniejszenie wrażliwości łechtaczki i suchość pochwy przyczyniając się do zmniejszenia przyjemności w trakcie stosunku płciowego. Leczenie jest oparte na suplementacji brakującego estrogenu stosowanego w różnej formie: tabletek, globulek lub żelu. - kwituje lek. med. Artur Nowak.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także