Preparaty na kleszcze dla dzieci - które są najskuteczniejsze?
Wraz z nadejściem ciepłej pogody uaktywniają się kleszcze. Szczególnie narażone są na nie dzieci, które wiosną i latem uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, wśród drzew i krzaków. Są to miejsca, w których kleszcze szczególnie lubią przebywać. Dlatego kluczowa jest wiedza o tym, jak skutecznie zabezpieczyć swoje dzieci przed ukłuciami kleszczy.
07.07.2023 | aktual.: 19.07.2023 16:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak wygląda miejsce ukłucia kleszcza u dziecka?
W miejscu ukłucia kleszcza może być widoczna punktowa ranka bez odczynu zapalnego lub może pojawić się reakcja zapalna o różnych nasileniu. Skóra może być zaczerwieniona. Może też występować obrzęk z towarzyszącą bolesnością oraz zapalenie naczyń i węzłów chłonnych. Obraz zmian skórnych zależy od wielu czynników, między innymi od cech osobowych dziecka, jakie stadium rozwojowe kleszcza żerowało u dziecka i jak długo żerował kleszcz przed jego usunięciem. Na skutek zakażenia bakteryjnego ranki pozostawionej przez kleszcza, na skórze mogą pojawiać się ropne owrzodzenia.
Jak ustrzec dziecko przed kleszczami?
Najlepszą ochroną dziecka przed kleszczami jest stosowanie preparatów, takich jak OFF! Przeciw kleszczom, które zawierają substancje odstraszające te pasożyty. Osoby przebywające w lesie lub na terenach zielonych powinny również zakładać odpowiednie ubrania (długie spodnie, bluzy z długim rękawem) i buty z zakrytymi stopami, co ograniczy możliwość dostania się kleszcza na skórę. Ważne jest również regularne przeglądanie ciała dziecka po powrocie z siedlisk kleszczy oraz jak najszybsze usunięcie kleszcza znajdującego się w skórze. Ponadto warto zabezpieczyć swoje domowe zwierzęta przed kleszczami przy pomocy preparatów i działaniu odstraszającym. Mogą one bowiem z sierści psów lub kotów przejść na ciało dziecka podczas wspólnej zabawy.
Jaki spray na kleszcze dla dzieci?
Przy wyborze środka przeciwko kleszczom dla dzieci ważne jest, aby wybrać produkt, który jest specjalnie sformułowany dla dzieci i nie zawiera składników, które mogą być dla nich szkodliwe. W odniesieniu do wieku, w którym można stosować spray przeciwko kleszczom, zalecenia różnią się w zależności od składników aktywnych produktu. Tutaj prawdziwym pionierem jest OFF! Przeciw kleszczom, który można stosować już od 2. roku życia. Ważne, aby stosować OFF! Przeciw kleszczom zgodnie z zaleceniami producenta i unikać jego kontaktu z twarzą, oczami i ustami.
Czy OFF! działa na kleszcze?
Najlepszym miernikiem jakości preparatu na kleszcze jest jego skuteczność. OFF! Przeciw kleszczom spełnia takie zadania. OFF! to firma z 60-letnim doświadczeniem. OFF! jest skutecznym środkiem odstraszającym kleszcze, muszki i inne owady. Preparat ten zapewnia długotrwałą ochronę przed kleszczami i można go stosować zarówno na skórę, jak i na odzież. Jego działanie sięga nawet 12. godzin w przypadku kleszczy i 10. godzin w przypadku komarów. Jego użycie jest także bardzo proste, a instrukcja przejrzysta i przyjazna dla ludzi. Na przodzie opakowaniu produktu są podane informacje o ochronie przed kleszczami). Preparat zapewnia ochronę przed różnymi gatunkami kleszczy i chorobami przez nie przenoszonymi.
OFF! Sprawdza się świetnie w ochronie naszego zdrowia.
Komentarz eksperta prof. dr hab. Alicji Buczek z Zakładu Biologii i Parazytologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Dzieci dużo czasu spędzają na terenach zielonych, dlatego są szczególnie narażone na kontakt z kleszczami. Opiekunowie powinni więc dołożyć wszelkich starań, aby ochronić dzieci przed kleszczami i skutkami ich pasożytowania. Incydenty ataków kleszczy można znacznie ograniczyć poprzez przestrzeganie rekomendowanych zasad profilaktyki przeciw kleszczowej. Ważnym jej elementem jest staranne oglądanie całego ciała dziecka po powrocie do domu z podwórka, placów zabaw czy ze spacerów w parku lub lasach. Do jego skóry, poza dobrze widocznymi nimfami i postaciami dorosłymi kleszczy, mogą przyczepiać się około jednomilimetrowe sześcionożne larwy. Dużą uwagę należy zwrócić na miejsca, które są predestynowane przez kleszcze. U dzieci najczęściej żerują one na głowie, zazwyczaj na granicy włosów i za uszami, ale czasem też na owłosionej jej powierzchni. Znane są również przypadki przyczepiania się kleszczy na powiekach, policzkach i w przewodzie słuchowym. Miejscem chętnie wybieranym przez kleszcze do żerowania jest także podbrzusze. Jeśli okazy są umocowane w skórze w mało widocznych miejscach na ciele, mogą być niezauważone przez opiekuna dziecka podczas zabiegów higienicznych i kontynuować pobieranie krwi aż do pełnego nassania.
Im dłużej zakażony kleszcz przebywa w skórze swego żywiciela, tym większe jest prawdopodobieństwo transmisji patogenów w głąb jego organizmu. Usunięcie kleszcza w krótkim czasie po przyczepieniu minimalizuje ryzyko zakażenia odkleszczowymi patogenami. Nie każdy kleszcz jest zainfekowany patogenem i nie zawsze przyczyną zmiany skórnej jest infekcja drobnoustrojowa. Reakcja zapalna w skórze może bowiem rozwinąć się na skutek mechanicznego jej uszkodzenia przez aparat gębowy (chelicery i hypostom) kleszcza i w odpowiedzi na niezakaźne składniki śliny wprowadzanej podczas jego żerowania.
Gdy pojawią się u dzieci niepokojące objawy po incydencie ukłucia kleszcza należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub do specjalistycznej placówki medycznej.
Do objawów, które mogą zaniepokoić opiekuna dziecka należą: 1. objawy grypopodobne, nieregularne skoki temperatury (do 40oC), zmęczenie, pocenie się, dreszcze, bóle głowy i mięśni oraz nudności i wymioty; 2. różne zmiany na skórze (np. rumień wędrujący, chłoniak limfocytarny skóry w postaci niebolesnej zmiany o sino-czerwonym zabarwieniu na płatku ucha, sutku lub mosznie, wysypka); 3. objawy obustronnego, wiotkiego niedowładu kończyn dolnych; 4. objawy porażenia nerwów.